30 Դեկտեմբեր 2021 - 11:03 AMT
Վարչապետ․ Պիտի ընթանանք դեպի այն Հայաստանը, որը երազել են մեր նախնիները, մեր նահատակները, և որը մենք ենք երազում
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների առթիվ պետական կառավարման համակարգի ներկայացուցիչների համար կազմակերպված ընդունելության ժամանակ ամփոփելով հետպատերազմյան 2021թ․, ասել է, որ հաստատակամ պիտի ընթանանք դեպի այն Հայաստանը, որը երազել են մեր նախնիները, մեր նահատակները և որը մենք ենք երազում մեր սերունդների համար։
Նա նշել է, որ 2020-2021 թվականների ընթացքում ի հայտ են եկել մի շարք համակարգային խնդիրներ, որոնք գոյություն ունեն մեր պետական կառավարման համակարգում: Եվ ձևավորվել է օրակարգ, որը պետք է, իհարկե, հետևողականորեն կյանքի կոչենք:
«Մեր մեծագույն մարտահրավերն արտաքին անվտանգության ապահովումն է, բայց ես կրկին ուզում եմ ընդգծել, որ արտաքին անվտանգության ապահովումը միայն բանակի և զինված ուժերի գործառույթը չէ, չի եղել և չպիտի լինի: Այն հավասարապես մեր դիվանագիտական ծառայության, մեր պետական կառավարման այլ մարմինների գործառույթն է: Այստեղ ուզում եմ նշել նաև մեր հատուկ ծառայությունների աշխատանքը, մեր խորհրդարանական դիվանագիտության կարևոր առաքելությունը և աշխատանքը: Եվ ուզում եմ ընդգծել նաև, որ ներքին անվտանգության ապահովման գործում նույնպես 2021 թվականին էական մարտահրավերներ ենք հաղթահարել, ընդ որում՝ այդ մարտահրավերները հաղթահարել ենք առանց ցնցումների: Եվ այս առումով էլ ուզում եմ կրկին ընդգծել մեր ուժային կառույցների, իրավակարգի պահպանման կառույցների աշխատանքը:
Ցանկանում եմ հավատալ, որ 2022 թվականը Հայաստանի համար, իսկապես, կլինի վերածննդի տարի: 2020-2021 թվականներին տեղի ունեցած ցնցումները, այդ ցնցումներով լեցուն ճանապարհն անցնելու մեր ընդունակությունը, որը դրսևորվեց, հույս ունեմ, որ մեզ, իսկապես, կօգնի, ավելի կուժեղացնի՝ մեր 44-օրյա, դրանից առաջ՝ քառօրյա, նաև նախկին Արցախյան պատերազմի մեր զոհերին, Հայրենիքի համար կյանքը տված մեր բոլոր նահատակներին արժանի պետություն կառուցելու գործում: Սա թերևս ամենամեծ մոտիվացիան է, որ մենք ունենք: Եվ սա թերևս ամենամեծ մոտիվացիան է, որ մեզ երբեք որևէ պայմաններում, որևէ դեպքում չպետք է թույլ տա երերալ, սասանվել:
Մենք հաստատակամ քայլերով պիտի ընթանանք դեպի այն Հայաստանը, որը երազել են մեր նախնիները, որը երազել են մեր նահատակները և որը մենք ենք երազում մեր սերունդների համար»,-ասել է վարչապետը:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял участие в организованном для представителей системы государственного управления приеме по случаю Нового года и Рождества, выступив с речью, в которой отметил, что нужно твердыми шагами идти к той Армении, «о которой мечтали наши предки». Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
«2021 год не был обычным годом, и именно в 2021 году, по сути, мы ощутили, увидели и столкнулись со значительной частью последствий 44-дневной войны. Наша государственность столкнулась с очень большими, опасными вызовами, и надо отметить, что мы смогли управлять этими вызовами.
Конечно, это было непросто, и в управлении этими вызовами была очень значительной работа, проделанная всеми присутствующими. Преодолев эти вызовы, мы не только не повредили международной репутации Армении как демократической страны, но, напротив, еще больше укрепили ее», – отметил премьер.
По его словам, в 2020-2021 годах был выявлен ряд системных проблем, которые существуют в системе государственного управления Армении.
«Наша самая большая задача – обеспечить внешнюю безопасность, но я хочу еще раз подчеркнуть, что обеспечение внешней безопасности является не только функцией армии и вооруженных сил. Это в равной степени является функцией нашей дипломатической службы, других наших органов государственного управления. Я также хотел бы отметить здесь работу наших спецслужб, важную миссию нашей парламентской дипломатии. И хочу подчеркнуть также, что в 2021 году мы также преодолели серьезные вызовы в сфере внутренней безопасности, при этом, мы преодолели эти вызовы без каких-либо потрясений. И в этой связи хочу еще раз отметить работу наших силовых структур, правоохранительных органов», – заявил Пашинян.
«Хочется верить, что 2022 год действительно станет для Армении годом возрождения. Потрясения, которые произошли в 2020-2021 годах, проявленная нами способность проходить полный этих потрясений путь, надеюсь, действительно поможет и даст нам сил в построении государства, достойного памяти всех наших жертв 44-дневной, четырехдневной войн, а также наших жертв прошлой Арцахской войны и всех отдавших свои жизни за Родину. Это, наверное, самая большая мотивация, которая у нас есть. И это, вероятно, самая большая мотивация, которая ни при каких обстоятельствах не позволит колебаться и сомневаться. Мы должны твердыми шагами идти к той Армении, о которой мечтали наши предки, о которой мечтали наши мученики и о которой мы мечтаем для наших поколений», – добавил он.