Ազգությամբ հայ բելգիական դերասանուհի եւ դրամատուրգ Կարոլինա Սաֆարյանի «Հայկական փաստաթղթերը կամ առանց վերադարձի իրավունքի» պիեսն առաջին անգամ կբեմադրվի եւ կներկայացվի Երեւանում ապրիլի 23, 25 եւ 26-ին:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հայտնել Հայաստանի թատերական գործիչների Միության նախագահ Հակոբ Ղազանչյանը, որը հանդիսանում է նաեւ ներկայացման ռեժիսորը, նախագիծն իրականացվելու է Հայաստանի Մշակույթի նախարարության աջակցությամբ Համահայկական թատերական նախագծի շրջանակներում: «Առանց վերադարձի իրավունքի» ներկայացման գլխավոր դերում Արմեն Ջիգարխանյանն է: Ներկայացման մեջ գործադրված են նաեւ արտասահմանում աշխատող այլ հայ դերասաններ:
«Հայկական փաստաթղթերը կամ առանց վերադարձի իրավունքի» գրքի շնորհանդեսը կայացավ 2008թ. հուլիսին Բրյուսելում: Գրքի հեղինակ Կարոլինա Սաֆարյանը պատմում է Հայոց ցեղասպանության ենթատեքստում հայ եւ թուրք հասարակությունների երիտասարդ սերնդի փոխհարաբերությունների մասին:

30 Март 2009 - 14:19 AMT
23 апреля в Ереване состоится премьера спектакля “Без права на возврат”, в главной роли – Армен Джигарханян
Пьеса бельгийской актрисы и драматурга армянского происхождения Каролины Сафарян “Армянские документы или без права возврата” впервые будет поставлена и сыграна в Ереване 23, 25 и 26 апреля.
Как сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net президент Союза театральных деятелей Армении Акоп Газанчян, который также является режиссером спектакля, проект реализуется при содействии Министерства культуры Армении в рамках Всеармянского театрального проекта. Главную роль в спектакле “Без права на возврат” сыграет Армен Джигарханян. В спектакле задействованы и другие армянские актеры, работающие за рубежом.
Презентация книги “Армянские документы или без права возврата” состоялась в июле 2008 года в Брюсселе. Автор книги Каролина Сафарян рассказывает об отношениях молодого поколения армянской и турецкой общественности в контексте Геноцида армян.