24 Հունվար 2022 - 08:44 AMT
Դուդուկահար Արսեն Պետրոսյանը Songlines Music Awards 2022-ին է առաջադրվել «Լավագույն արտիստ» անվանակարգում
Դուդուկահար Արսեն Պետրոսյանը հեղինակավոր Songlines Music Awards 2022-ին առաջադրվել է «Լավագույն արտիստ» անվանակարգում՝ իր «Հոգին ճանապարհ» (Hokin Janapar) ալբոմով։
Songlines Music Awards-ի կայքի միջոցով հնարավոր է քվեարկել լավագույն արտիստի և երաժշտական խմբի համար։ Քվեարկությունը բաց կլինի մինչև հունվարի 31-ը։
Պետրոսյանի Լոնդոնում թողարկված «Հոգին ճանապարհ» (Hokin Janapar) ալբոմը լայն տարածում ունի ամբողջ աշխարհում։ Փետրվարին Արսենը հյուրախաղերով հանդես կգա Եվրոպայի մի շարք քաղաքներում։
Songlines Music Awards-ը միջազգային հեղինակավոր մրցանակաբաշխություն է, անցկացվում է արդեն 14-րդ անգամ։ Մրցանակաբաշխությանն ամեն տարի առաջադրվում են աշխարհի տարբեր երկրիների տաղանդավոր երաժիշտներ, և այն լայնորեն լուսաբանվում է միջազգային լրատվամիջոցների կողմից։
Արսեն Պետրոսյանը ծնվել է 1994թ., Չարենցավանում: Չնայած երիտասարդ տարիքին՝ Արսենն ակտիվ միջազգային գործունեություն է ծավալում՝ հետևելով դուդուկի վարպետ Ջիվան Գասպարյանի և իր ուսուցիչ Գևորգ Դաբաղյանի խորհուրդներին և քայլերին։ Միևնույն ժամանակ իր ուղին է հարթել ամենատարբեր համագործակցությունների միջոցով՝ աշխատելով լեգենդար ռոք կիթառահար Սթիվ Հաքեթի, կոմպոզիտոր Իհաբ Դարվիշի, ուդահար Օմար Բաշիրի ու այլոց հետ։
Արսեն Պետրոսյանը համերգային շրջագայություններ է ունեցել՝ ելույթ ունենալով Եվրոպայի, Հյուսիսային Ամերիկայի, Կենտրոնական Ասիայի, Միջին Արևելքի, Կովկասի երկրներում։
Նրա ելույթները ներկայացվել են Medici.tv, Mezzo TV, BR-KLASSIK, ինչպես նաև BBC Persia և այլ մեդիաներով։ Արսեն Պետրոսյանի առաջին սոլո ալբոմը՝ «Չարենցավան․ Երաժշտություն՝ դուդուկի համար» լույս է տեսել 2015 թվականին ԱՄՆ-ում և մեծ հաջողություն ունեցել։

24 Январь 2022 - 12:02 AMT
Армянский дудукист – номинант престижной премии Songlines Music Awards 2022 в категории «Лучший исполнитель»
Дудукист Арсен Петросян номинирован на престижную премию Songlines Music Awards 2022 в категории «Лучший исполнитель» со своим альбомом Hokin Janapar.
Выпущенный в Лондоне альбом Петросяна Hokin Janapar довольно быстро обрел популярность. В феврале артист отправится в турне по ряду европейских городов со своим новым альбомом.
Запись диска производилась в Армении. Процесс совпал с 44-дневной войной в Нагорном Карабахе, из-за которой и Петросян, и аккомпанирующие ему музыканты были очень подавлены, но они часами сидели в студии, пытаясь закончить работу. Альбом вышел в Лондоне.
Альбом регулярно упоминается как на веб-сайтах, так и в газетах, и уже два месяца он входит в топ-20 музыкального чарта Transglobal World Music Chart.
По словам Арсена Петросяна, главная цель искусства – представлять страну, нацию, культуру, а дудук – это голос Армении. Петросян счастлив и рад возможности внести в это свой вклад.
Songlines Music Awards – престижная международная церемония, которая проводится уже в 14-й раз. Проголосовать можно на сайте организаторов церемонии, голосование продлится до 31 января.