ARARAT թանգարանի #ԶգաՍրտով նախագիծը միտված է նպաստելու ներառական օրակարգի զարգացմանը, ինչպես նաև ներկայացնում է այն գաղափարը, որ թանգարանը բաց և հարմարավետ ժամանցային վայր է հասարակության բոլոր այն անդամների համար, ում հետաքրքիր է հայկական կոնյակագործական ժառանգությունը։
Ծրագրի շրջանակում ARARAT թանգարանը, համագործակցելով «Ունիսոն» հասարակական կազմակերպության հետ, կազմակերպել է շրջայցեր հաշմանդամություն ունեցող այցելուների համար։ Այցի ժամանակ հյուրերին հնարավորություն է տրվել ծանոթանալու հայկական կոնյակի հարուստ պատմությանը, պատմական վերելքի հատկանշական պահերի, ինչպես նաև դարավոր վարպետության ժամանակակից եզրերին։
ARARAT թանգարանում շրջայցի հետագիծը կառուցված է այնպես, որ նոր զգացողական փորձառությունն ընկալելի է դառնում թե´ տեսողական, թե´ շոշափողական, թե´ լսողական, թե´ հոտառական, և թե´ համային զգայարանների միջոցով։ Այս առումով, ARARAT թանգարանը հասանելի է հաշմանդամություն ունեցող այցելուներին ոչ միայն տարածքի հարմարավետությամբ, այլև զգայական ընկալման լայն հնարավորություններով։
«Կոնյակագործության մեջ իրական ներդաշնակության կարելի է հասնել բացառապես յուրաքանչյուր մասնիկի յուրահատկության շնորհիվ։ Համոզված եմ, որ մենք՝ որպես հասարակություն, էլ ավելի մոտ կլինենք իրական ներդաշնակությանը, երբ կարողանանք գնահատել յուրաքանչյուրիս։ #ԶգաՍրտով նախագիծը խոչընդոտների բացակայության և բաց լինելու մասին է, ինչպես նաև նրա մասին է, որ ամենակարևորը կարող ենք զգալ միայն սրտով։ Հուսով եմ, որ մեր նախաձեռնությունը հյուրերին ոչ միայն գեղագիտական վայելք կպարգևի, այլև մեծ ոգեշնչման աղբյուր կհանդիսանա», – ասել է Երևանի կոնյակի գործարանի գործադիր տնօրեն Սերգեյ Խաչատրյանը։
«Երևանի կոնյակի գործարանի ղեկավարությունն ու անձնակազմը մեզ համար կազմակերպեց ջերմ ընդունելություն։ Հարկ է նշել, որ ARARAT թանգարանը Երևանի այն եզակի թանգարաններից է, որն իսկապես ապահովում է անարգել միջավայր: Այցելությունը թանգարան բավականին հաճելի և բովանդակալից էր։ Մենք սիրով խորհուրդ ենք տալիս բոլորին, ներառյալ հաշմանդամություն ունեցող անձանց, ծանոթանալու այս եզակի թանգարանի պատմությանն ու ցուցանմուշներին: Ի վերջո, հայկական կոնյակը մեր ազգային հպարտությունն է»,- նշել է «Ունիսոն» ՀԿ-ի գործադիր տնօրեն Արմեն Ալավերդյանը։
ARARAT թանգարան հաճախ են այցելում հաշմանդամություն ունեցող անձինք, սակայն այս ծրագիրը, որը սոցիալական ցանցերում խորհրդանշականորեն մեկնարկել է դեկտեմբերի 3-ին՝ Հաշմանդամների միջազգային օրվանն ընդառաջ, նպատակ ուներ ևս մեկ անգամ ընդգծելու այն գաղափարը, որ հուզական աշխարհն ի զորու է հաղթահարել ցանկացած խոչընդոտ, և թերևս ամենակարևորը՝ կարելի է զգալ միայն սրտով։
Բացի այդ, ARARAT թանգարանը վայր է, որտեղ «ի սրտե» արտահայտությունը սոսկ խոսքեր չեն։ Իրապես, թանգարանի տակառներում հնացվում է կոնյակի սպիրտը, որին կոնյակի վարպետները, համաձայն ավանդույթի, անվանում են «սիրտ»։

#ЧувствуйСердцем – проект, направленный на еще большую актуализацию инклюзивной повестки и обозначения музея ARARAT как открытого и комфортного места времяпрепровождения для всех членов общества, которым интересно богатое наследие армянского коньякоделия.
В рамках проекта музей ARARAT в сотрудничестве c общественной организацией «Унисон» организовал специальные экскурсии для людей с инвалидностью. В рамках мероприятия гостям были представлены богатая история армянского коньяка, моменты его исторического триумфа, а также современные грани векового мастерства.
Экскурсионная траектория посетителей музея ARARAT построена так, что новый эмоциональный опыт постигается путем задействования визуальных, тактильных, слуховых, обонятельных, а также вкусовых ощущений. В этом смысле музей ARARAT доступен для посетителей с инвалидностью не только в плане адаптированности помещений, но и широтой предоставляемых ощущений.
«В коньякоделии исключительная гармония может быть достигнута исключительно благодаря особенности каждой частички. Уверен, что настоящая гармония нас, как общества, станет на шаг ближе, если мы будем ценить каждого из нас. #ЧувствуйСердцем – это проект об отсутствии барьеров, об открытости и о том, что самое важное мы чувствуем сердцем. Надеюсь, что наша инициатива подарит гостям не только эстетические переживания, но и станет источником большого вдохновения», – отмечает Сергей Хачатрян, исполнительный директор Ереванского коньячного завода.
«Руководство и персонал коньячного завода оказали нам исключительно теплый прием. Важно отметить, что музей ARARAT – один из немногих в Ереване музеев, в котором действительно обеспечена безбарьерная среда. Посещение музея было очень познавательным и приятным. Мы с удовольствием рекомендуем всем, в том числе людям с инвалидностью, ознакомиться с историей и экспонатами этого уникального музея. Ведь армянский коньяк – это наша общенациональная гордость», – делится своими впечатлениями Армен Алавердян, глава общественной организации «Унисон».
Музей ARARAT достаточно часто посещают люди с инвалидностью, однако этот проект, символический старт которому был дан на площадках социальных страниц 3 декабря в международный день инвалидов, преследовал цель еще раз подчеркнуть, что эмоциональный опыт может преодолевать любые барьеры и постигается исключительно сердцем.
Кроме того, музей ARARAT – это место, где выражение «от всего сердца» – это не просто фигура речи. Ведь, в бочках музея выдерживаются коньячные спирты, которые мастера-коньякоделы по классической традиции называют «сердцем».