30 Մարտ 2009 - 17:17 AMT
Մոսկվայի ձեռագրերի ուսումնասիրման գիտահետազոտական պետական ինստիտուտի ցուցասրահում ներկայացվել է 1489 թվականի հայկական ձեռագիր: Վերականգնված ձեռագիր մատյանը Վասպուրական նահանգի Խիզանի վանքերից մեկի ձեռագիրն է, այն գտնվել է 5 տարի առաջ Ռուսաստանի պետական գրադարանի պահոցներում եւ «սոսնձված աղյուսի» վիճակում էր: Միայն մի քանի էջ էր բացվում, որտեղ հաջողվեց ընթերցել նրա ստեղծման վայրը, վարպետի անունն ու տարեթիվը:
Ձեռագիրը երկարատեւ վերակագնման կարիք ուներ, քնաի որ երկար տարիներ պահվել է գոմում: Արդյունքում Վասպուրականի մանրանկարչության դպրոցի վարպետ Մկրտիչի ձեռագիրը չափազանց շատ էր վնասվել:
Այժմ ծաղկազարդ տեքստերով բոլոր էջերը իր մանրանկարներով ցուցադրվում են առանձին (ցուցահանդեսից հետո գիրքը կկարվի):

В Выставочном зале ГосНИИР в Москве представлена армянская рукопись 1489 г. Реставрированная рукопись одного из монастырей Хизана провинции Васпуракан, датированная 1489 г., была найдена 5 лет назад в фондах Российской государственной библиотеки и представляла собой «склеенный кирпич». Открывалась пара страниц, на которых удалось вычитать место ее создания, имя мастера и год.
Рукопись долго реставрировалась, так как сохранилась благодаря многолетнему тайному хранению в хлеву. В результате рукопись с миниатюрами Васпураканской школы мастера Мкртыча была сильно повреждена.
Сейчас все страницы с текстами и иллюстративными буквицами и заставками, с миниатюрами расшита и экспонируется по листам (после выставки книга будет сшита).