1 Փետրվար 2022 - 07:19 AMT
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հունվարի 31-ին տված իր հարցազրույցում ասել է՝ եկել է, որպեսզի նորից հայտարարի, որ Արցախը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում:
«Չնայած կործանարար պատերազմին, չնայած կապիտուլյացիային, դրա համար դեռևս կան հնարավորություններ»,- ասել է նա:
«Իմ դիտարկումները ցույց են տալիս, որ Հայաստանի որոշ քաղաքական ուժերի և մտածող մարդկանց շրջանում հիասթափություն է տիրում, հուսախաբության մթնոլորտ կա: Եվ սրանց պնդումները, սրանց՝ ես նկատի ունեմ և գործող իշխանությունների, և Ադրբեջանի, որ Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը լուծված է, ինչ-որ կերպ ազդել է նրանց վրա»,- ասել է Սարգսյանը:
Անդրադառնալով բանակցային գործընթացին՝ Սարգսյանն ասել է, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը հանգուցալուծված չէ և դա ոչ միայն իր համոզմունքն է, այլև բխում է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հայտարարություններից։
Նա հավելել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության ինքնորոշման իրավունքն անքակտելի է և շատ տևական ժամանակ միջազգային հանրությունը դա հաստատել է:
«Եթե մենք մեր գործողություններով հիմա պետք է դրդենք միջազգային հանրությանը, որ կարծիքը փոխի, դա արդեն միջազգային հանրության պրոբլեմը չէ, դա մեր պրոբլեմն է»,-ասել է նա:
Սարգսյանն ասել է, որ պետք է իրոք շատ կտրուկ պահանջներ ներկայացնենք և ոչ միայն խոսքով: Նա հավելել է, որ եթե այդ պահանջները մենք նորմալ ներկայացնենք, ապա, իր կարծիքով, որոշ ժամանակ հետո կարող ենք խոսել, որ ինչ-որ չափով բանակցային պրոցեսը վերականգնվում է:
«Մեր հասարակության այն հատվածին, որը համարում է, որ Արցախը հայկական է, այն մասը, որ համարում է, որ մենք ի վիճակի ենք ուղղել մեր մեջքը, ես կոչ եմ անում՝ համախմբվենք ու սրանից պահանջենք, որ դադարեցնեն այդ քաղաքական մուրացկանությունը: Խաղաղություն աղերսելը երբեք չի բերել խաղաղության: Իմ ասածն այն չէ, որ պետք չէ ձգտել խաղաղության, հակառակը, իմ ասածների մեջ որևէ մեկը թող ռևանշի տարր չփնտրի: Ես ասում եմ հետևյալը՝ չնայած ջախջախված ենք, չնայած կապիտուլացված ենք` մենք ունենք հնարավորություն բանակցային պրոցեսը վերականգնելու»,-ասել է ՀՀ երրորդ նախագահը։

1 Февраль 2022 - 08:39 AMT
Третий президент Армении Серж Саргсян в своем интервью 31 января вновь заявил, что Арцах никогда не будет в составе Азербайджана.
«Я пришел, чтобы снова заявить, Арцах никогда не будет в составе Азербайджана. И для этого, несмотря на разрушительную войну, несмотря на капитуляцию, еще есть возможности», – сказал Саргсян.
«Мои наблюдения показывают, что в Армении некоторые политические силы и многие мыслящие люди разочарованы. Царит атмосфера обманутых надежд. И утверждения этих (говоря, этих, я имею в виду и действующие власти, и власти Азербайджана), что проблема Нагорного Карабаха решена, каким-то образом повлияли на людей», – заявил он.
Касаясь переговорного процесса, Саргсян сказал, что карабахский конфликт не урегулирован, и это не только его убеждение, но и исходит из заявлений сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Он добавил, что право народа Нагорного Карабаха на самоопределение неотъемлемо, как это давно подтверждает международное сообщество.
«Если мы своими действиями заставим международное сообщество изменить свое мнение, то это больше не проблема международного сообщества, это наша проблема», – отметил Саргсян.
Он сказал, что нужно предъявлять действительно серьезные требования, а не только на словах. Третий президент добавил, что если Армения нормально представит эти требования, то, по его мнению, через какое-то время можно будет говорить о том, что в какой-то мере переговорный процесс возобновляется.