ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և Միացյալ Թագավորության Եվրոպական հարևանության և Ամերիկայի հարցերով նախարար Քրիս Հիթն-Հարիսը փետրվարի 1-ին տեղի ունեցած հեռախոսազրույցում անդրադարձել են Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների` առանց նախապայմանների կարգավորման գործընթացին։ Բրիտանական կողմն իր աջակցությունն է հայտնել կարգավորման գործընթացին:
Զրուցակիցները քննարկել են տարածաշրջանային կայունությանը և անվտանգությանը վերաբերող հարցեր:
Հրատապ լուծում պահանջող հումանիտար խնդիրների շարքում ընդգծվել է Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց հայրենադարձման անհրաժեշտությունը, Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական կրոնական ու մշակութային ժառանգության պահպանությունը:
Զրուցակիցները կարևորել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունը: Քրիս Հիթն-Հարիսը նշել է, որ Միացյալ Թագավորությունը աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությանը։
Կողմերն անդրադարձել են Հայաստանի Հանրապետության և Մեծ Բրիտանիայի ու Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին և նշել, որ վերջին երեք տասնամյակների ընթացքում մեծ աշխատանք է կատարվել երկկողմ հարաբերությունների կայացման և ամրապնդման ուղղությամբ:
Արարատ Միրզոյանն ու Քրիս Հիթն-Հարիսը մտքեր են փոխանակել երկկողմ հարաբերությունների օրակարգի հետագա ընդլայնման ու երկխոսության ակտիվացման շուրջ։

Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 1 февраля провел телефонный разговор с министром Великобритании по вопросам Европейского соседства и Северной и Южной Америки Крисом Хитоном-Харрисом. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
Министры коснулись процесса нормализации отношений между Арменией и Турцией без предварительных условий. Британская сторона выразила поддержку процессу нормализации.
Собеседники обсудили вопросы региональной стабильности и безопасности.
В числе гуманитарных вопросов, требующих безотлагательного решения, была подчеркнута необходимость репатриации удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных и гражданских лиц и сохранение армянского религиозного и культурного наследия на территориях, перешедших под контроль Азербайджана.
Собеседники подчеркнули необходимость мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках мандата сопредседательства Минской группы ОБСЕ. Крис Хитон-Харрис отметил, что Великобритания поддерживает сопредседательство Минской группы ОБСЕ.
Стороны коснулись 30-летия установления дипломатических отношений между Республикой Армения и Соединенным Королевством Великобритании и Северной Ирландии, отметив, что за последние три десятилетия была проделана большая работа по становлению и укреплению двусторонних отношений. Арарат Мирзоян и Крис Хитон-Харрис обменялись мнениями о дальнейшем расширении повестки двусторонних отношений и активизации диалога.
14 января в Москве состоялась встреча спецпредставителей Армении и Турции по армяно-турецкому урегулированию — заместителя спикера Национального собрания Армении Рубена Рубиняна и турецкого дипломата Сердара Кылыча. Они обменялись своими предварительными мыслями о процессе урегулирования посредством армяно-турецкого диалога. Стороны договорились продолжить переговоры для полного урегулирования без предварительных условий.