Ադրբեջանական կողմը ՀՀ-ին է վերադարձրել ևս 8 հայ ռազմագերու: Այդ մասին հայտնում է ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Վահան Հունանյանը՝ նշելով, որ գերիները հայրենադարձվել են փետրվարի 4-ին տեղի ունեցած հեռավար հանդիպման արդյունքներով՝ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և ԵԽ նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ:
2021–ի դեկտեմբերի դրությամբ Ադրբեջանը հաստատել է մոտ 50 հայ գերու մասին տեղեկատվությունը։ Եվս 80 անձի մասին ոչ պաշտոնական տեղեկություն կա: Լրագրողների հետ զրույցում նման հայտարարություն էր արել իրավապաշտպան, ՄԻԵԴ–ում գերիների հարցով ՀՀ ներկայացուցիչ Սիրանուշ Սահակյանը։
Ադրբեջանական ԶԼՄ-ների փոխանցմամբ՝ հայրենադարձվածների մի մասը 2021-ի նոյեմբերի 16-ին հայ-ադրբեջանական հերթական սրման ընթացքում գերեվարված զինվորներից են: Ըստ ՀՀ ՔԿ-ի՝ նոյեմբերի 16-ին գերեվարվածներից 3-ը փետրվարի 1-ի դրությամբ շարունակում էին պահվել Ադրբեջանում:

7 Февраль 2022 - 10:25 AMT
В результате дистанционной встречи, состоявшейся 4 февраля при посредничестве президента Франции Эмманюэля Макрона и председателя Европейского совета Шарля Мишеля, 8 армянских военнопленных вернулись на родину из азербайджанского плена. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
Так, на родину вернулись: Тарзян Саргис, Балаян Вардгес, Петросян Армен, Бабаян Артур, Саркисян Амаяк, Галоян Гурген, Кюрегян Григор и Малоян Вагаршак.
Как сообщили азербайджанские СМИ, часть из переданных пленных – военнослужащие, попавшие в плен во время эскалации 16 ноября 2021 года на армяно-азербайджанской границе.