31 Մարտ 2009 - 13:20 AMT
«Իմաջես» եռյակի երաժիշտները պարգեւատրվել են Հայաստանի Մշակույթի նախարարության Ոսկե մեդալով եւ պատվոգրերով
Բրազիլական «Իմաջես» եռյակի երաժիշտները պարգեւատրվել են Հայաստանի Մշակույթի նախարարության Ոսկե մեդալով եւ պատվոգրերով: Էնրիկե Միլլերը (ալտ) պարգեւատրվել է Ոսկե մեդալով, իսկ Սեսիլիա Գիդան (ջութակահարուհի) եւ Աչիլ Պիչին (դաշնակահար)` պատվոգրերով:
«Մշակույթի նախարարության ոսկե մեդալը դեռեւս ամենաթանկ եւ բարձր պարգեւն է, որը մենք շնորհում ենք ոչ միայն Հայաստանի, այլեւ ուրիշ երկրների արվեստի գործիչներին: Ձեր հաջորդ այցի ժամանակ հարկ կլինի նոր պարգեւ հնարել»,- ասել է Հայաստանի մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը` հանձնելով պարգեւները:
«Բրազիլիայի դասական երաժշտության սեզոնը Սան Պաուլոյի սիմֆոնիկ նվագախումբը բացեց Արամ Խաչատրյանի ստեղծագործությամբ: Բրազիլիայում ճանաչում եւ սիրում են հայկական երաժշտությունը: Եւ «Իմաջես» եռյակի պարգեւատրումն ապացուցում է, որ Հայաստանում ճանաչում են բրազիլական մշակույթը»,- նշել է Հայաստանում Բրազիլիայի դեսպան Ռենատե Ստիլլեն:
Ապրիլի 1-ից Հայաստանում կսկսվի բրազիլական արվեստի շաբաթը, որի նախաձեռնողն ու կազմակերպիչը երկու երկրների մշակույթի նախարարություններն ու Հայաստանում Բրազիլիայի դեսպանությունն են: Միջոցառումը կմեկնարկի բրազիլական «Իմաջես» եռյակի ելույթներով: Առաջին ելույթը տեղի կունենա ապրիլի 1-ին Գյումրիում: Եռյակի Երեւանյան համերգը կկայանա ապրիլի 3-ին Կոմիտասի անվ. կամերային երաժշտության տանը: Առաջին անգամ եռյակը Հայաստանում ելույթ է ունեցել 10 տարի առաջ:
«Իմաջես» եռյակը ստեղծվել է 1999թ., կազմի մեջ մտել են հայտնի բրազիլացի երաժիշտներ: Համույթն արժանացել է «2006թ. լավագույն համույթ» ազգային տիտղոսին, 2007թ. եռյակը բրազիլական մշակույթի զարգացման համար պարգեւատրվել է Կարլոշ Գոմեշի անվան պրեմիայով:

31 Март 2009 - 13:20 AMT
Музыканты бразильского трио “Имиджис” награждены Золотой медалью и грамотами министерства культуры Армении. Энрике Миллер (альт) был награжден Золотой медалью, а Сесилия Гида (скрипка), Ачил Пичи (рояль) – грамотами.
“Золотая медаль министерства культуры пока самая дорогая и высокая награда, которую мы вручаем деятелям искусства не только Армении, но и других стран. К следующему вашему приезду надо будет придумать новую награду”, – сказала министр культуры Армении Асмик Погосян, вручая награды.
«Сезон классической музыки в Бразилии симфонический оркестр Сан Пауло открыл произведением Арама Хачатуряна. В Бразилии знают и любят армянскую музыку. И награждение трио “Имиджис” доказывает, что в Армении знают бразильскую культуру», – отметила посол Бразилии в Армении Ренате Стилле.
С 1-го апреля в Армении пройдет неделя бразильского искусства, инициатором и организатором которой являются министерства культуры обеих стран и посольство Бразилии в Армении. Мероприятие начнется с выступлений бразильского трио “Имиджес”. Первое выступление пройдет 1-го апреля в Гюмри. Ереванский концерт трио состоится 3-го апреля в доме камерной музыки им. Комитаса. Впервые трио в Армении выступало 10 лет назад.
Трио “Имиджес” был создан в 1999 году, в состав вошли известные бразильские музыканты. Ансамбль был удостоен национальному титулу “Лучший ансамбль 2006”, в 2007 году трио была присуждена премия имени Карлоша Гомеша за развитие бразильской культуры.