31 Մարտ 2009 - 15:28 AMT
Երեւանում ավարտվել է եռամյա մշակութային նախագիծը` նվիրված հայկական դուդուկը եւ նրա երաժշտությունը 2005թ. UNESCO-ի կողմից հայ երաժշտական մշակույթի գլուխգործոց հայտարարելու եւ «Մարդկության բանավոր ու անշոշափելի գլուխգործոցների ծրագրի» մեջ այն ներգրավելուն: Մարտի 31-ին Հայաստանի Ազգային արվեստի պատկերասրահում կայացավ հայկական դուդուկին նվիրված կայքի շնորհանդեսը:
UNESCO-ի եւ «Մարդկության անշոշափելի մշակութային արժեքների պահպանման օգնություն» ճապոնական հիմնադրամի շնորհիվ ստեղծված կայքը պատմում է դուդուկահարների, երգահանների մասին, որոնք ստեղծագործություններ են գրել հատուկ այդ գործիքի համար, որը հայերը դարեր ի վեր պատրաստում են ծիրանի ծառից:
Բացի կայքի ստեղծումից, որտեղ կարելի է ունկնդրել դուդուկի մի շարք վարպետների կատարումները, Հայաստանում եռամյա նախագծի շրջանակներում պատանի կատարողների համար սեմինարներ են անցկացվել, հրատարակվել է դուդուկի մասին գիրք-հանրագիտարան:
Հայաստանի Մշակույթի նախարարի տեղակալ Գագիկ Գյուրջյանի խոսքով, UNESCO-ի պահանջների համաձայն Հայաստանը պետք է «Անշոշափելի մշակութային ժառանգության մասին» օրենք ընդունի, որն ընդունվեց երեկ` մարտի 30-ին` Հայաստանի Ազգային Ժողովի առաջին իսկ ընթերցմամբ:
www.armenian-duduk-music.com կայքի շնորհանդեսի շրջանակներում ելույթ են ունեցել Գեւորգ Դաբաղյանը, ինչպես նաեւ երգչուհիներ Աննա Մայիլյանն եւ Կարինե Հովհաննիսյանը:

31 Март 2009 - 15:28 AMT
В Ереване завершился трехлетний культурный проект, посвященный внесению армянского дудука и его музыки со стороны UNESCO в “Программу шедевров не материального наследия человечества”. 31 марта в Государственном музее народного искусства Армении прошла презентация сайта посвященного армянскому дудуку.
Созданный благодаря UNESCO и японскому фонду “В помощь сохранения культурных нематериальных ценностей человечества” сайт рассказывает о дудукистах, композиторах, создавших произведения специально для инструмента, который армяне издавна делали из абрикосового дерева.
Помимо создания сайта, где можно прослушать исполнение ряда мастеров дудука, в рамках трехлетнего проекта в Армении проводились семинары для юных исполнителей, была издана книга-энциклопедия о дудуке.
По словам заместителя министра культуры Армении Гагика Гюрджяна, согласно требованиям UNESCO Армения должна была принять закон “О нематериальном культурном наследии”, который вчера, 30 марта, в первом же чтении был принят Национальным собранием Армении.
В рамках презентации сайта по адресу www.armenian-duduk-music.com выступили Геворк Дабагян, а так же певицы Анна Маилян и Карине Оганесян.