Արցախի Թաղավարդ և Կարմիր շուկա գյուղերի ուղղությամբ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից կրակոցները գրեթե ամեն օր են: Այդ մասին ասվում է ՀՀ և Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպօաններ Արման Թաթոյանի և Գեղամ Ստեփանյանի համատեղ հայտարարության մեջ։
Նրանք փետրվարի 14-16-ը փաստեր են հավաքագրել 44-օրյա պատերազմից հետո Արցախի Հանրապետության Թաղավարդ, Կարմիր շուկա, Աղավնո, Խրամորթ և մի շարք այլ համայնքներում մարդկանց իրավունքների վերաբերյալ։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է Արման Թաթոյանը։
Նշվում է, որ փետրվարի 11-ին ադրբեջանական զինված ուժերը կրակահերթեր են արձակվել բնակելի տների ուղղությամբ, վՎնասվել են տների պատեր, տանիքներ: Կրակոցների պահին տներում եղել են երեխաներ ու կանայք: խոցել են տներից մեկի ապակին. Սենյակում այդ պահին քնած են եղել մանկահասակ երեխաներ:
«Ադրբեջանական զինված ծառայողներն անմիջապես այս համայնքների բնակելի տների դիմաց են՝ ընդամենը մի քանի հարյուր մետր հեռավորության վրա: Նրանց տեղակայումները մարդկանց պատկանող հողերում է՝ արոտավայրեր, վարելահողեր, խոտհարքներ: Թաղավարդում գործող հանրակրթական դպրոցն ուղիղ ադրբեջանական զինվորական դիրքերի թիրախի տակ է:
Ընդ որում, Արցախում գտնվելու ժամանակ ինքներս անմիջականորեն համոզվեցինք ադրբեջանական հանցավոր արարքների մեջ: Մասնավորապես, փետրվարի 15-ին՝ ժամը 15:30-ի սահմաններում ադրբեջանական զինված ուժերը թիրախային կրակոցներ են արձակել Ասկերանի շրջանի Խրամորթ գյուղում գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող մարդկանց վրա, որի հետևանքով խոցվել է տրակտորի ակը:
Այսօր՝ փետրվարի 16-ին առավոտյան ժամը 10:00-ից 11:00-ն ընկած հատվածում Խրամորթի բնակիչները գյուղի տարածքում գտնվող խաղողի այգում էտման աշխատանքներ են արել, որի ընթացքում ադրբեջանական զինված ծառայողները մոտեցել են և հարկադրել, որ մարդիկ հեռանան խաղողի այգուց: Ընդ որում, աշխատանքներ կատարողների մեծագույն մասը կանայք են եղել»,-ասվում է գրառման մեջ:
Նշվում է, որ այս արարքներով մարդկանց համար առաջ են գալիս լրջագույն սոցիալական խնդիրներ:
Նշվում է նաև, որ Աղավնո համայնքում մարդիկ կանգնած են խմելու և ոռոգման ջրի լուրջ խնդիրների առաջ. բնակիչները պատմեցին, թե ինչպես են ադրբեջանական զինծառայողները խոշոր եղջերավոր կենդանիներ մորթելուց հետո ոչ պետքական օրգանները գցում այն ջրի մեջ, որից օգտվում են գյուղի բնակիչները: Սրա պատճառով գյուղում եղել են ջրից զանգվածային թունավորման դեպքեր:
Նշվում է նաև, որ ադրբեջանական ներխուժումների պատճառով ջրից զրկվել են նաև ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի մի շարք գյուղեր, վտանգի տակ է Սյունիքի մի շարք համայնքներում ջրի անվտանգության հարցը:
«Ակնհայտ է, որ ադրբեջանական իշխանությունները վարում են խաղաղ բնակիչներին ահաբեկելու, հուսահատության մթնոլորտ առաջացնելու հանցավոր քաղաքականություն, որն ունի համակարգված և նպատակային բնույթ: Ակնհայտ է, որ այս ամենի հիմքում ադրբեջանական իշխանությունների հայատյացության և թշնամանքի քարոզի շարունակվող քաղաքականությունն է, որ միասնական թե՛ Հայաստանի, թե՛ Արցախի նկատմամբ:
Խաղաղ բնակչությանը պաշտպանելու ելքն այն է, որ հայկական գյուղերի հարևանությամբ ու ճանապարհներին նրանք չպետք է լինեն, որպեսզի խաղաղ բնակիչներն իրականացնեն իրենց իրավունքները»,-ասվում է գրառման մեջ։

Омбудсмены Армении и Арцаха Арман Татоян и Гегам Степанян с 14 по 16 февраля посетили общины Тагавард, Кармир Шука, Агавно, Храморт и ряд других общин Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики), где собирали факты о нарушениях прав человека после 44-дневной войны.
Как сообщил Татоян, стрельба по направлению сел Тагавард и Кармир Шука бывает почти ежедневно.
«11 февраля азербайджанские вооруженные силы обстреляли даже жилые дома. В момент обстрела в домах находились дети и женщины.
Азербайджанские вооруженные служащие дислоцированы непосредственно перед жилыми домами этих общин, всего в нескольких сотнях метров, и люди находятся под их полным наблюдением. Повреждены стены и крыши домов. В одном из домов разбито окно, в комнате в этот момент спали маленькие дети. Азербайджанские вооруженные силы расположены на землях, принадлежащих жителям сел: на пастбищах и пашнях.
Средняя школа в Тагаварде находится под прямым прицелом азербайджанских военных позиций. Из разговоров и обсуждений с учителями и детьми выяснилось, что целенаправленно стреляют и в направлении школы.
Жители Тагаварда и Кармир Шука отметили, что с азербайджанских позиций в вечернее и в ночное время высвечиваются жилые дома и машины, что делается специально, для запугивания людей. Во время пребывания в Арцахе Омбудсмены убедились в преступных действиях Азербайджана», – отметил Татоян.
Жители общины Агавно сталкиваются с серьезными проблемами с питьевой и поливной водой. Практически все жители рассказали, что они видели, как азербайджанцы после забоя скота ненужные органы выбрасывали в воду, которой пользуются сельчане. Из-за этого в поселке были случаи массового отравления водой, в том числе и отравления женщин, детей и стариков. Из-за присутствия азербайджанцев жители ряда сел Гегаркуникской области РА также лишились доступа к воде, вопрос безопасности доступа к воде в ряде общин Сюника также стоит под реальной угрозой.
«Азербайджанские военнослужащие, появившиеся в непосредственной близости от сел Армении и Арцаха, делают все возможное, чтобы сделать жизнь мирного населения невозможной. Они стреляют в направлении сел, мешают работе мирных жителей на сельскохозяйственных угодьях, крадут домашних животных и так далее.
Все факты доказывают, что преступные действия азербайджанских вооруженных сил против мирного населения носят тот же агрессивный характер как в Армении, так и в Арцахе.
Для нас очевидно, что в основе всего этого лежит продолжающаяся политика пропаганды антиармянства и враждебности азербайджанских властей, единых по отношению как к Армении, так и к Арцаху», – говорится в распространенном послании Армана Татояна и Гегама Степаняна.