18 Փետրվար 2022 - 07:36 AMT
ՀՀ և ԱՀ ՄԻՊ-եր․ Արցախի նախագահի դեմ Ադրբեջանի հայտարարած հետապնդման նպատակն Արցախում բոլոր ապրողներին ահաբեկելն է
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի դեմ ադրբեջանական իշխանությունների հայտարարած հետապնդման նպատակը ոչ այլ ինչ է, քան Արցախում ապրող յուրաքանչյուր մարդու ահաբեկելը և խաղաղ բնակչության մոտ խուճապ առաջացնելը: Այդ մասին ասվում է ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի և Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանի համատեղ հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ սա իր հերթին նշանակում է, որ այդ հետապնդումն ունի քաղաքական շարժառիթներ և հիմնված է փաստերի բացահայտ մանիպուլիացիայի վրա:
Նշվում է նաև, որ Ադրբեջանի իշխանությունների հայտարարությունը Արայիկ Հարությունյանի նկատմամբ հայտարարված քրեական հետապնդման մասին, սեփական պատերազմական հանցանքները քողարկելուն, միջազգային հանրությանը մոլորեցնելուն և Արցախի խաղաղ բնակչությանն ահաբեկելուն ուղղված հերթական քայլն է:
«․․․Հենց ադրբեջանական իշխանությունն է ուղիղ պատասխանատու պատերազմական և մարդկության դեմ ուղղված հանցանքների, այդ թվում` Արցախի գրեթե բոլոր քաղաքացիական բնակավայրերը, ահաբեկիչների ու վարձկանների օգտագործմամբ, դիտավորյալ և նպատակային հարձակման ենթարկելու, 80 քաղաքացիական անձանց սպանելու, 165 քաղաքացիական անձանց տարբեր աստիճանի վիրավորումներ հասցնելու, հայ գերիներին խոշտանգելու և զոհված զինծառայողների մարմինները անարգելու, Արցախի մոտ 40 000 քաղաքացիական բնակչությանը հայրենի տներից ունեզրկելու և բռնի տեղահանելու, Արցախում հայկական պատմամշակութային հուշարձանները պղծելու, վանդալիզմի ենթարկելու և ոչնացնելու համար։
Ադրբեջանական իշխանությունները պատասխանատվություն են կրում Covid-19 համավարակի պայմաններում միջազգայնորեն անթույլատրելի զինված հարձակումների համար, որոնցով կաթվածահար արեցին Հայաստանի ու Արցախի առողջապահության համակարգերը և դրանով ապահովեցին մահվան թվերի շեշտակի աճ:
Նույն կերպ էլ նրանք տարբեր գործիչների, իրավապաշտպանների ու լրագրողների (այդ թվում` միջազգային) նկատմամբ թշնամանքի մղումով քրեական գործեր հարուցելով փորձել են ուղղակի քողարկել իրենց կատարած ու կատարելիք վայրագությունները Արցախի խաղաղ հայ բնակչության նկատմամբ»,-ասվում է հայտարարության մեև:
Նշվում է նաև, որ 44-օրյա պատերազմից հետո ադրբեջանական իշխանությունների այս քաղաքականությունն ավելի է սաստկացել, ստացել է նոր դրսևորումներ. թույլ չեն տալիս մարդկանց վերականգնել կյանքը պատերազմից հետո, անընդհատ խաղաղ բնակչության համար փորձում են ստեղծել հուսահատության մթնոլորտ` մարդկանց անվտանգության, կյանքի ու մյուս կենսական իրավունքների դեմ ամենօրյա հանցավոր ոտնձգություններով ու այլ ահաբեկչական արարքներով:
Հայաստանի և Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանների վերը շարադրված գնահատականները հիմնված են հավաստի, կոնկրետ փաստերի վրա և տեղ են գտել մեր բազմաթիվ զեկույցներում:
«Մենք միջազգային հանրությանը համոզված իրազեկում ենք, որ ադրբեջանական իշխանությունները շարունակելու են փաստերի կեղծումը և մոլորեցումը նորանոր մեթոդներով, ինչպես նաև խաղաղ բնակչության նկատմամբ իրենց հանցավոր արարքները խաղաղության կոչերի ներքո թաքնվելով, քանի դեռ իրենց ցեղասպան քաղաքականության համար հասցեական արձագանքի և պատասխանատվության չեն արժանացել ու չեն պատժվել իրենց հանցավոր արարքերի համար»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ այս համատեղ հայտարարությունը կուղարկվի միջազգային կառույցներին նաև առանձին նամակներով»:
Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունը հայտարարել է, թե Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն ամենամոտ ապագայում «կկալանավորվի և կհանձնվի հետաքննությանը»։ Այդ մասին հայտարարել է Ադրբեջանի գլխավոր դատախազության քննչական վարչության պետ Նեմաթ Ավազովը։Նա ասել է, որ Հարությունյանը հետախուզման մեջ է և մեղադրվում է «Գյանջայի բնակիչների դեմ ահաբեկչությունների մեջ», որոնք կատարվել են 2020-ի հոկտեմբերին:

18 Февраль 2022 - 09:52 AMT
Омбудсмены РА и НКР: Цель преследования Азербайджаном президента Карабаха – запугивание жителей Арцаха
Заявление властей Азербайджана относительно уголовного преследования президента Республики Арцах Араика Арутюняна является очередным шагом, направленным на сокрытие собственных военных преступлений, введение в заблуждение международного сообщества и запугивание мирного населения Арцаха, говорится в совместном выступили омбудсмена Армении Армана Татояна и омбудсмена Республики Арцах Гегама Степаняна.
«Азербайджанские власти всегда проводили политику изоляции Арцаха от внешнего мира, сокрытия военных преступлений против прав человека и мира и фальсификации фактов. Тем самым они грубо нарушают международные требования прав человека и гуманитарного права.
Преследования и шантаж так называемыми черными списками деятелей Армении и Арцаха, а также международных общественных деятелей, экспертов и журналистов – лучшее доказательство того, что призывы к миру и заявления властей Азербайджана на самом деле – ложные. Они являются ширмой для внешнего мира и преследуют цель скрыть свои истинные намерения. В действительности, в Асербайджане годами проводилась политика покровительства арменофобии, пропаганды вражды с основными этническими и религиозными устоями и с глубокой нетерпимостью», – говорится в заявлении.
Отмечается, что политика ненависти и вражды по отношению к армянам присутствует даже в системе образования, она обеспечивает такое же воспроизводство и в будущем, и такое же распространение ненависти в обществе.
«Именно азербайджанская власть несет прямую ответственность за военные преступления и преступления против человечества, совершенные почти во всех гражданских населенных пунктах Арцаха, с использованием террористов и наемников, за умышленные и целенаправленные нападения, за убийство 80 гражданских лиц, нанесение ранений разной степени тяжести 165 гражданским лицам, за пытки армянских пленных и осквернение тел погибших военнослужащих, за насильственное выселение около 40 000 граждан Арцаха из их родных домов, за осквернение и уничтожение армянских памятников истории и культуры в Арцахе и за вандализм», – говорится в заявлении омбудсменов.
Отмечается, что цель преследования президента Республики Арцах Араика Арутюняна, объявленного азербайджанскими властями, является ничем иным, как запугиванием каждого живущего в Арцахе человека и сеяния паники среди мирного населения.
«Мы убежденно информируем международное сообщество, что азербайджанские власти продолжают фальсификации фактов, вводя в заблуждение новыми методами. Под призывами к миру они скрывают свои преступные деяния в отношении мирного населения, так как пока не удостоились адресной реакции и ответственности за свою геноцидальную политику, и не наказаны за свои преступные деяния», – говорится в заявлении Защитников прав человека Армении и Арцаха.