Տարիների ընթացքում ձևավորված միմյանց գիրք նվիրելու ավանդույթը Երևանի կոնյակի գործարանն իր համար հոբելյանական այս տարում նշում է նոր՝ առավել ընդգրկուն ձևաչափով։
Փետրվարի 18-ին՝ «Գիրք նվիրելու օրվա» նախօրեին, Երևանի կոնյակի գործարանի ARARAT թանգարանում տեղի է ունեցել հատուկ միջոցառում, որի շրջանակներում ընկերության ներկայացուցիչները կիսել են միմյանց հետ ընթերցանության վայելքը, վերհիշել սիրելի հեղինակներին, ինչպես նաև մտքեր փոխանակել գրքերի վերաիմաստավորման կարևորության մասին։ Օրվա խորհրդի կապակցությամբ՝ Երևանի կոնյակի գործարանի ամբողջ անձնակազմին ընկերության տնօրինության կողմից մատուցվել են անակնկալ նվերներ՝ տարբեր դարաշրջանների և հեղինակների գրքեր։
Ընկերությունը նախագիծն իրականացրել է Newmag հրատարակչության և «Զանգակ» գրատան հետ համատեղ, ինչի շնորհիվ հնարավոր է դարձել ապահովել գրքերի բացառիկ ընտրանի՝ անտիկ դարաշրջանից մինչև ժամանակակից հեղինակներ՝ Արիստոտելից մինչև Ռոբերտ Փեն Ուորեն, Գրիգոր Նարեկացուց մինչև Վիլյամ Սարոյան և այլն։ Նախագծի հեղինակների մտահղացմամբ՝ այս ցանկում հատուկ տեղ են գտել նաև ժամանակակից հայ ստեղծագործողների աշխատանքները։
«Կարծում եմ գիրքը՝ որպես գաղափար, ոչ միայն բացահայտում է նոր աշխարհներ և հաղորդակից դարձնում տարբեր արժեքների, այլև ժառանգություն ձևավորելու կարևորագույն երաշխիքն է։ Չէ, որ հենց գրքի օգնությամբ ենք մենք ստանում և սերնդեսերունդ փոխանցում գիտելիքն ու փորձը, գաղափարն ու ավանդույթը։ Այդ իմաստով, շատ խորհրդանշական եմ համարում «Գիրք նվիրելու օրն» առավել ընդգրկուն դարձնելու նախաձեռնությունն այս տարում, երբ մենք նշում ենք հայկական կոնյակագործական ժառանգության 135-ամյա հոբելյանը»,- նշել է Երևանի կոնյակի գործարանի գործադիր տնօրեն Սերգեյ Խաչատրյանը։
«Փետրվարի 19-ը շատ կարևոր և խորհրդանշական օր է մեր մշակութային կյանքում, և ես ուրախ եմ արձանագրելու, որ այդ օրը դարձել է համահայկական տոն: Գրքի և ընթերցանության հանրայնացման գործում յուրաքանչյուր քայլ նշանակալի է և տարբեր ոլորտների ներկայացուցիչների համախմբումը գրքի շուրջ հնարավորություն է տալիս իրականություն դարձնել այն, ինչ ժամանակին կարող էր անհնար թվալ: Սրա լավագույն օրինակներից է Երևանի կոնյակի գործարանի հետ մեր համագործակցությունը և այս միջոցառումը», – նշել է «Զանգակ» գրատան գործադիր տնօրեն Շահեն Մկրտչյանը:
«Մեզ համար իսկապես ուրախալի է տեսնել, որ գիրք նվիրելը դարձել է կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության կարևոր բաղադրիչներից։ Այս մոտեցումը միանգամից մի քանի դրական ազդեցություն կարող է ունենալ. կխթանի և՛ ընթերցանությունը, և՛ հրատարակչական գործը։ Հուսով ենք, ինչպես այլ ոլորտներում, Երևանի կոնյակի գործարանի օրինակը կարող է վարակիչ դառնալ», – ընդգծել է Newmag հրատարակչության գլխավոր խմբագիր Գնել Նալբանդյանը։
Երևանի կոնյակի գործարանը նախաձեռնությունն իրականացրել է «կայունություն և պատասխանատվություն» գաղափարի շուրջ։ Դիտարկելով գրքի դասական ձևաչափը՝ իբրև նոր աշխարհներ բացահայտելու վայելք, որը հնարավոր է դարձել բնության պարգևներից մեկի շնորհիվ, յուրաքանչյուր գրքի կցվել է հատուկ էջանիշ՝ որպես բնության հանդեպ պատասխանատու վերաբերմունքի հիշեցում։

In the year of 135th anniversary of brandy production in Armenia, Yerevan Brandy Company has reinvented the tradition of book giving and has celebrated Book Giving Day in a warm atmosphere.
On February 18, on the eve of Book Giving Day, a special event was held at the ARARAT Museum of Yerevan Brandy Company. During the event, representatives of the company shared the joy of revealing new books, reminisced about their favorite authors, as well as exchanged their thoughts on the reinventing the reading trend. On this special occasion the whole staff of Yerevan Brandy Company received special books from different eras and written by various authors.
The initiative was implemented in collaboration with Newmag publishing house and Zangak bookstore, which helped select a unique collection of books – from ancient to contemporary writers, from Aristotle to Robert Penn Warren, from Grigor Narekatsi to William Saroyan, etc. People behind the initiative also came up with the idea of including works of contemporary Armenian authors as well.
“I think, a book as a notion, not only helps us to reveal new worlds and serves as a medium for perceiving different values, but also is the most significant guarantee for documenting heritage. After all, it is thanks to books that we manage to inherit and pass on our knowledge, experience, ideas, and traditions from one generation to another. On that note, it is symbolic to celebrate the Book Giving Day more profoundly, when the Armenian brandy making celebrates its 135th anniversary,” said Serge Khachatryan, Chief Operating Officer of Yerevan Brandy Company.
“February 19th is a significant and symbolic day in our cultural life. I am delighted to see that it has also become a Pan-Armenian holiday․ Each step aimed to increase the popularity of reading books is crucial. The fact that professionals from various fields unite around the idea of reading allows us making something which some years ago seemed to be impossible. The best example for this is the following event and our collaboration with the Yerevan Brandy Company,” emphasizes Shahen Mkrtchyan, Executive Director of Zangak Bookstore.
“It is a huge pleasure for us to see, that the Book Giving Day has become one of the important components of corporate social responsibility. The following can lead to having several beneficial impacts such as promotion of reading and publishing even more. We hope that in other spheres as well, this tradition implemented by the Yerevan Brandy Company, will serve as an example,” noted Gnel Nalbandyan, Newmag Editor-in-Chief.
The initiative was set on the notion of Sustainability and Responsibility. Considering the fact that reading books became possible with yet another gift of nature, each book was attached with a special bookmark, as a constant reminder for having responsible and respectful attitude towards nature.