7 Մարտ 2022 - 09:01 AMT
Բոլոր հնարավորությունները ստեղծված են, որպեսզի Ուկրաինայում բնակվող հայերը, որոնք ՀՀ վերադառնալու ցանկություն ունեն, հայրենիք գան։ ԱԺ ճեպազրույցների ժամանակ այս մասին հայտնել է ՔՊ-ական պատգամավոր Էդուարդ Աղաջանյանը` անդրադառնալով հայ համայնքի խնդիրներին։
«Բոլոր հնարավորությունները կան, որ արևմտյան կողմից Ուկրաինայի հետ սահմանակից պետությունների միջոցով մեր հայրենակիցները վերադառնան ՀՀ»,–ասել է նա, գրում է Sputnik Արմենիան։
Նրա խոսքով` Ուկրաինայում Հայաստանի դեսպանությունն ակտիվորեն աշխատում է հայ համայնքի հետ, որպեսզի վերջիններիս անվտանգությունն ապահովի։
Դեսպանության աջակցությամբ հայ համայնքի ներկայացուցիչները վտանգավոր տեղերից տարհանվել են, իսկ մեր դեսպանությունն էլ Կիևից Լվով է տեղափոխվել։

Созданы все условия для возвращения граждан Армении из Украины, заявил глава постоянной комиссии парламента Армении по внешним связям Эдуард Агаджанян на брифинге.
«Есть все возможности, чтобы через соседние с Украиной страны наши сограждане вернулись в Армению», – отметил Агаджанян, пишет Sputnik Армения.
По его словам, посольство Армении на Украине активно работает с армянской общиной, чтобы обеспечить их безопасность.
При содействии диппредставительства, по его словам, армяне эвакуированы из опасных районов. Он напомнил, что посольство Армении перенесли из Киева во Львов, так как Киев – одна из точек, где ведутся активные боевые действия.