9 Մարտ 2022 - 06:24 AMT
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային այցով ժամանել է Ֆրանսիայի Հանրապետություն՝ Փարիզ, հայտնում են ՀՀ կառավարության աշխատակազմից:
Այցի շրջանակում վարչապետը Ելիսեյան պալատում հանդիպում կունենա Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ: Այնուհետև երկու երկրների առաջնորդները Փարիզում կմասնակցեն «Հավակնություններ՝ Հայաստան-Ֆրանսիա» խորագրով համաժողովին:
Միջոցառման ընթացքում Հայաստանի ու Ֆրանսիայի կառավարությունների անդամները կքննարկեն տարբեր ոլորտներում փոխգործակցության զարգացմանն ու ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր: Համաժողովում ելույթներ կունենան վարչապետ Փաշինյանը և նախագահ Մակրոնը:
Վարչապետի գլխավորած կառավարական պատվիրակության կազմում են՝ Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը, Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալներ՝ Արայիկ Խզմալյանը, Արթուր Մարտիրոսյանը և պաշտոնատար այլ անձինք:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян прибыл с рабочим визитом в Париж. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
В рамках визита премьер-министр в Елисейском дворце встретится с президентом Франции Эмманюэлем Макроном. Затем руководители двух стран в Париже примут участие в конференции «Устремления: Армения-Франция».
Члены правительств Армении и Франции обсудят вопросы, связанные с развитием и расширением сотрудничества в различных сферах. На конференции выступят Пашинян и Макрон.
В правительственную делегацию, возглавляемую премьер-министром, входят министр иностранных дел Арарат Мирзоян, министр здравоохранения Анаит Аванесян, министр территориального управления и инфраструктуры Гнел Саносян, заместители министра образования, науки, культуры и спорта Араик Хзмалян, Артур Мартиросян.