Ադրբեջանի կողմից հայի նկատմամբ էթնիկ ատելության քաղաքականությունն ունի սիստեմատիկ բնույթ, ինչը հաստատվում է բազմաթիվ զեկույցներով, միջազգային փաստահավաք թղթերով, ՀՀ և ԱՀ ՄԻՊ-երի բազմաթիվ զեկույցներով և գրականությամբ։ Այդ մասին առցանց քննարկման ժամանակ ասել է ՀՀ ՄԻՊ Քրիստինե Գրիգորյանը։
«Պետական հովանավորչությամբ հայերի նկատմամբ ատելության քարոզն իրականում շատ վտանգավոր և նույնիսկ ֆաշիստական դրսևորում է»,- ասել է Գրիգորյանը՝ շեշտելով, որ ուսումնասիրությունները վկայում են՝ այս քարոզ- քաղաքականությունը երկու հենասյունի վրա է հենվում՝ էթնիկ և կրոնական, գրում է «Ա1+»-ը։
Նա նշել է, որ դրանով կերակրվում է ադրբեջանական հասարակությունը և այս հանգամանքն է հանգեցրել մի քանի պատերազմի այս ընթացքում: ՀՀ ՄԻՊ-ն այս համատեքստում ընդգծել է հատկապես 2020 թվականի սեպտեմբերին սանձազերծված պատերազմը, որն ընդգծված ուղղորդվում էր ատելության քարոզով։
ԱՀ ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանն էլ նշել է, որ այդ քաղաքականությունը հետապնդում է կոնկրետ նպատակ։
«Դա ինքնանպատակ չի արվում, այլ իր առջև ունի դրած խնդիր։ Եվ այդ խնդիրը հետզհետե լուծելու ճանապարհով է շարժվում Ադրբեջանը, և այդ նպատակն առաջին հերթին թիրախավորում է Արցախի հայաթափումը և Արցախում էթնիկ զտում իրականացնելը»,- ասել է Գեղամ Ստեփանյանը՝ նշելով, որ դա արվել է նաև խորհրդային տարիներին։
Հիշեցնենք՝ ՀՀ և ԱՀ ՄԻՊ-երը առցանց քննարկում են Ադրբեջանի էթնիկ ատելության քաղաքականության դրսևորումներն ու հետևանքները։

Стрельба и теракты в мирных населенных пунктах Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) координируются властями Азербайджана и являются проявлениями национальной и религиозной ненависти к армянам. Об этом заявила омбудсмен Армении Кристине Григорян в ходе пресс-конференции-дискуссии на тему «Проявления и последствия политики национальной ненависти Азербайджана».
По ее словам, многочисленные доклады омбудсменов Армении и Арцаха, миссии по установлению фактов организаций с международным мандатом, анализы доказывают, что проводимая Азербайджаном политика этнической и религиозной ненависти к армянам носит системный характер.
«Государственная пропаганда ненависти и вражды к армянам сегодня имеет крайне опасные и фашистские проявления. Хочу подчеркнуть, что наши исследования доказывают, что политика азебайджанских властей зиждется на двух китах: этнической и религиозной. Чаще говорят о национальной ненависти, антиармянстве, и поэтому во многих случаях религиозная ненависть отходит на второй план. Но наши доклады доказывают, что существует ненависть и на религиозной почве», – отметила Григорян.
11 марта, около 10:20, азербайджанская сторона, по предварительным данным, выпустила в направлении территории, прилегающей к школе села Хнапат Аскеранского района, 2 снаряда из 120-мм миномета. 9 марта и в течение всей ночи с 9 на 10 марта Вооруженные силы Азербайджана с применением разнокалиберного стрелкового оружия, а также минометов периодически нарушали режим прекращения огня в Нагорном Карабахе.