Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը մարտի 16-ի հեռախոսազրույցում քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակը և անդրադարձել 2020-ի նոյեմբերի 9-ի, 2021-ի հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարություններով ամրագրված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքին:
Փաշինյանը և Պուտինն անդրադարձել են նաև Հայաստանի կողմից ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությանն ուղղված դիմումին, որը վերաբերում է խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունների կազմակերպմանը:
ՀՀ և ՌԴ առաջնորդները մտքեր են փոխանակել հայ-թուրքական երկխոսության, տարածաշրջանային վերջին զարգացումների, Ուկրաինայում ստեղծված իրավիճակի շուրջ, տեղեկացնում է վարչապետի մամուլի ծառայությունը։
Քննարկվել են նաև ՀՀ վարչապետի՝ առաջիկայում Ռուսաստանի Դաշնություն կատարելիք պաշտոնական այցին վերաբերող հարցեր:
Ինչպես հայտնում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը, այդ թվում անդրադարձ է եղել հրադադարի ռեժիմի պահպանմանն առնչվող հարցերին և Հարավային Կովկասում տրանսպորտային և լոգիստիկ կապերի վերականգնմանը։
Հաստատվել է ՌԴ և ՀՀ ռազմավարական գործընկերության և դաշնակցային հարաբերությունների հետագա ամրապնդման տրամադրվածությունը։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян 16 марта провел телефонный разговор с президентом РФ Владимиром Путиным. Об ютом сообщает пресс-служба правительства РА.
Собеседники обсудили ситуацию вокруг Нагорного Карабаха и процесс реализации договоренностей, зафиксированных в трехсторонних заявлениях от 9 ноября 2020 года, 11 января и 26 ноября 2021 года, в том числе вопросы, касающиеся соблюдения режима прекращения огня и восстановления транспортно-логистических связей на Южном Кавказе.
Никол Пашинян и Владимир Путин коснулись обращения Армении к сопредседателям Минской группы ОБСЕ, которое направлено на организацию переговоров по мирному соглашению с Азербайджаном.
Главы Армении и России обменялись мнениями об армяно-турецком диалоге, последних региональных развитиях и ситуации вокруг Украины.