18 Մարտ 2022 - 06:52 AMT
Ուկրաինայում պատերազմի մեկնարկից ի վեր Հայաստանի սահմանը հատել է Ուրկաինայի մոտ 4000 քաղաքացի։ Այդ մասին ասել է Հայաստանում Ուկրաինայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դենիս Ավտոնոմովը, տեղեկացնում է Արմենպրեսը։
«Նրանք գրեթե բոլորն ազգությամբ հայ են, ունեն այստեղ ընկերներ, հարազատներ, տուն, այդ իսկ պատճառով չեն դիմում օգնության համար»,- նշել է ժամանակավոր հավատարմատարը:
Ըստ Ավտոնոմովի՝ ուկրաինական դեսպանությունը որոշ հնարավորություններ ունի մարդկանց «տեղավորելու», նրանց բնակեցման հարցը լուծելու համար, բայց զբաղվածության հարցը լուծել դժվար է:
Ըստ Ուկրաինայի դիվանագիտական ներկայացուցչի` Հայաստանի բազմաթիվ քաղաքացիներ՝ երևանցիներ, շրջանների բնակիչներ, դիմում են դեսպանատուն՝ պատրաստակամություն հայտնելով օգնել ուկրաինացի փախստականներին վերաբնակեցնելու գործում:
Ավելի վաղ Դենիս Ավտոնոմովը հայտնել էր, որ Ուկրաինայում ռազմական գործողությունների մեկնարկից ի վեր Ուկրաինան լքել է մոտ 3.5 միլիոն փախստական:

С начала войны в Украине в Армению прибыли десятки тысяч человек из России, Украины, Белоруссии в качестве беженцев, иммигрантов или туристов. По данным посольства Украины в Армении, за последние три недели границу Армении пересекли около 4000 граждан Украины, в основном армяне, заявил временный поверенный в делах Украины в Армении Денис Автономов, пишет «Арменпресс».
«Специфика момента состоит в том, что практически все они этнические армяне, они здесь имеют друзей, родственников, дом, то есть, они не обращаются (за помощью). По документам есть у нас сейчас небольшой ресурс по расселению наших граждан. А вот с работой, с трудоустройством – это немножко сложнее. Обращаются к нам и ереванцы, и жители других регионов с предложением оказать помощь по поселению. Но с трудоустройством, конечно, проблема», – сказал временный поверенный.
Ранее Денис Автономов сообщил журналистам, что с начала боевых действий в Украине около 3.5 млн беженцев покинули страну.