19 Մարտ 2022 - 08:10 AMT
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստինե Գրիգորյանը Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Լիլա Փիթրս Յահիային ներկայացրել է վերջերս Արցախ կատարած այցի ընթացքում արձանագրված փաստերն ու հետևությունները, խոսել Արցախում առկա հումանիտար իրավիճակի մասին:
Այս համատեքստում Մարդու իրավունքների պաշտպանն անդրադարձել է ավելի քան մեկ շաբաթ տևող Արցախի գազամատակարարման փաստացի դադարեցման ու այդ ֆոնին ենթադրյալ խափանումը վերականգնելուն Ադրբեջանի կողմից խոչընդոտելուն, ինչի արդյունքում ավելի քան 100,000 մարդ եղանակային ցուրտ պայմաններում զրկվել է ջեռուցման հնարավորությունից:
Նշվել է, որ արդյունքում խախտված են անձանց կրթության, առողջության պահպանման իրավունքները: Գրիգորյանը նշել է, որ մինչ այս պահը գազամատակարարումը դեռ վերականգնված չէ, և այդ ֆոնին էլեկտրաէներգիայի հաճախակի դադարումներն անտանելի պայմաններ են ստեղծում մարդկանց կյանքի համար:
ՄԻՊ-ը ներկայացրել է նաև Արցախի սահմանային գյուղերում տիրող իրավիճակը, հատուկ անդրադարձել է կատարվել Խրամորթ և մի շարք այլ գյուղերի բնակչության նկատմամբ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից շարունակվող ահաբեկման գործողություններին, որոնք ուղեկցվում են ինտենսիվ կրակոցներով՝ նաև ցավալիորեն հանգեցնելով խաղաղ բնակիչների շրջանում վիրավորումների:
Պաշտպանը նշել է, որ այդ ամենն ադրբեջանական կողմից հետևողական կերպով իրականացվող էթնիկ ատելության քաղաքականություն է՝ միտված Արցախի հայաթափմանը:
Պաշտպանը մտահոգություն է հայտնել, որ միջազգային կազմակերպություններին ուղղված իր կոչերն ու փաստերի ներկայացումը համարժեք արձագանք չեն ստանում հատկապես այն ֆոնին, երբ մարդու իրավունքների պաշտպանության մանդատ ունեցող կազմակերպություններն Արցախում իրավիճակին ծանոթանալու հնարավորություն չունեն, ինչը այլ զարգացումների ֆոնին օբյեկտիվորեն հարցեր է առաջացնում հայ հասարակության շրջանում:
Յահիան կարևորել է Պաշտպանի կողմից ՄԱԿ մարդու իրավունքների մեխանիզմներն օգտագործելու հետևողականությունը:
Գազատարը վնասվել էր ադրբեջանական ուժերի վերահսկողության տակ գտնվող հատվածում մարտի լույս 8-ի գիշերը՝ ադրբեջանցիները խոչընդոտում էին աշխատանքներին, 8 օր շարունակ նրանց հետ բանակցություններ էին ընթանում ռուս խաղաղապահների մասնակցությամբ։ Մարտի 16-ին հայտարարվեց, որ ադրբեջանական կողմը սկսել է գազատարի նորոգումը։ Մարտի 18-ին հայտարարվեց, որ նորոգման աշխատանքներն ավարտվել եսն, սակայն, գազը բաժանորդներին կմատակարարվի մարտի 19-ից։

Защитник прав человека Армении Кристине Григорян 18 марта приняла постоянного координатора ООН в РА Лилу Питерс Яхья. Об этом говорится в сообщении офиса омбудсмена РА.
В ходе встречи Григорян представила Лиле Петерс Яхья зафиксированные в ходе ее недавнего визита в Арцах факты и выводы, рассказала о текущей гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе. В этом контексте она коснулась факта длящегося больше недели приостановления поставок газа в Арцах и воспрепятствования Азербайджаном восстановления поврежденного газопровода, в результате чего свыше 100 000 человек лишились отопления в холодную погоду.
В итоге, нарушены права лиц на образование и сохранение здоровья. Кристине Григорян отметила, что подача газа на момент встречи восстановлена (с 19 марта подача газа была восстановлена – ред.), и на этом фоне частые отключения электроэнергии создают невыносимые условия для жизни людей.
Защитник прав человека РА также представила ситуацию в приграничных селах Арцаха, особо упомянув о продолжающихся действиях запугивания азербайджанскими военными населения Храморта и ряда других сел, сопровождаемые интенсивными обстрелами, которые, к сожалению, привели к ранениям среди мирных жителей. Григорян сказала, что все это – последовательно проводимая Азербайджаном политика этнической ненависти, направленная на изгнание армян из Арцаха.
Омбудсмен выразила обеспокоенность в связи с тем, что ее призывы и представленные факты в международные организации так и не получили должного отклика, особенно на фоне того, что правозащитные организации не имеют возможности ознакомиться с ситуацией в Арцахе, что на фоне иных развитий вызывает объективные вопросы в среде армянского общества.
В свою очередь, Лилу Питерс Яхья отметила важность последовательности использования омбудсменом механизмов прав человека ООН. Григорян же высоко оценила сотрудничество различных агентств ООН в Армении и офиса омбудсмена РА в различных сферах. Она обозначила еще и приоритеты омбудсмена.