22 Մարտ 2022 - 07:04 AMT
ՊՆ-ն պնդում է` Ներքին Հանդի մոտ ադրբեջանցիները չեն առաջացել՝ եղանակային պայմանների պատճառով էին հեռացել
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը պնդում է, որ Սյունիքի մարզի Ներքին Հանդ գյուղի հարևանությամբ Ադրբեջանի զինված ուժերի մոտ 1 կմ առաջխաղացման մասին լուրերը չեն համապատասխանում իրականությանը։
Նշվում է, որ դա հիմնավորված է նաև տարածքի տարբեր ժամանակահատվածների դիտարկումներով։
Ըստ ՊՆ-ի, բարդ դիտարկելի այդ տարածքն ադրբեջանական հսկողության տակ է հայտնվել 2021-ի գարնանը և հենց այդ ժամանակ էլ փորվել են խրամատները, կատարվել են նախնական ամրաշինական աշխատանքներ։ Նշվում է, որ ձմեռային պայմաններում դրանք պիտանի չեն եղել կացության համար, ուստի ադրբեջանցի զինծառայողների մեծ մասը ստիպված հեռացել է, իսկ եղանակային պայմանների փոփոխությանն ընդառաջ խրամատներին հարակից տարածքում, առանց առաջխաղացման, վրաններ են տեղադրել
Նշվում է նաև, որ Հին Ներքին Հանդը, որին ավելի մոտ են ադրբեջանցիները, բնակեցված չէ, իսկ նոր Ներքին Հանդը 2 կմ հեռու է այդ տեղանքից։
Ավելի վաղ ՄԻՊ Քրիստինե Գրիգորյանը, ներկայացնելով փաստահավաք աշխատանքային խմբի Ներքին Հանդ այցի արդյունքները, տեղեկացրել էր, որ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից նոր դիրքավորման արդյունքում ուղիղ նշանառության ու դիտարկման տակ են հայտնվել Սյունիքի մարզի Ներքին Հանդ գերեզմանատունը, Հայրենական պատերազմի զոհերի հիշատակին նվիրված հուշակոթողը, եկեղեցին, ինչպես նաև գյուղի արոտավայրերի մեծ մասը՝ մոտ 50 հա, ինչպես նաև մի քանի գյուղացու վարելահողերը և այգիները:
Ավելի վաղ Սյունիքի Ներքին Հանդ գյուղի բնակիչը Sputnik Արմենիային հայտնել էր, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը մոտ 1 կմ առաջ են եկել Սյունիքի Ներքին Հանդ գյուղի շրջանում։ Ըստ գյուղի բնակչի՝ ադրբեջանցի զինվորականները մտել են ՀՀ տարածք` գյուղի նախկին սահմանային դիրքի և գյուղի գերեզմանատան հատվածում` 800-1000 մետրով։ ՊՆ-ն հերքել էր այդ լուրը՝ հայտարարելով, որ Ադրբեջանական ԶՈւ ստորաբաժանումների առաջխաղացման մասին շրջանառվող լուրերն ապատեղեկատվություն են։
Ընթերցեք նաև․ ՄԻՊ․ Ադրբեջանցիների նոր դիրքավորման արդյունքում ուղիղ նշանառության տակ են Ներքին Հանդի գերեզմանատունը, եկեղեցին, արոտավայրեր

22 Март 2022 - 09:24 AMT
Минобороны Армении: ВС Азербайджана не продвигались в направлении села Неркин Ханд, перемещения связаны с погодой
Министерство обороны Армении продолжает настаивать на том, что ВС Азербайджана не продвигались в направлении села Неркин Ханд Сюникской области, а проникли на территорию еще весной 2021 года. Об этом говорится в сообщении Минобороны РА.
Отмечается, что сведения о продвижении азербайджанцев на 1 км не соответствуют действительности. По сообщению оборонного ведомства РА, еще в 2021 году военнослужащие ВС Азербайджана вырыли окопы, однако оборудовали позиции лишь в 2022 году, из-за чего и могло возникнуть предположение о нынешнем продвижении.
По данным Минобороны, этот район перешел под контроль Азербайджана весной 2021 года и в это время были вырыты траншеи, проведены предварительные фортификационные работы. Отмечается, что в зимних условиях они были непригодны для проживания, поэтому большая часть азербайджанских военнослужащих была вынуждена уйти, а в связи с изменением погодных условий палатки были установлены возле окопов, без выдвижения вперед.
Отмечается, что территория села не просматривается военнослужащими ВС Азербайджана, поскольку населенный пункт находится в двух километрах от их позиций.
«ВС Армении несут боевое дежурство и контролируют любые передвижения азербайджанских ВС, следовательно, их продвижение исключается», – подчеркнули в Минобороны.
Ранее омбудсмен Армении Кристине Григорян сообщила, что в начале марта произошла новая дислокация азербайджанских вооруженных сил, в том числе и установка нескольких палаток и закладка новых дорог, ведущих из их позиций в тыл. Жители Неркин Ханда подтвердили, что ранее на указанной территории азербайджанских военнослужащих или каких-либо их позиций не было, отметив, что еще два месяца назад на этой местности они собирали дрова. Отмечается, что в связи с новым позиционированием азербайджанских вооруженных сил кладбище поселка, Мемориал жертвам Отечественной войны, церковь, а также большая часть пастбищ села, около 50 га, земли и сады некоторых жителей оказались под прицелом неприятеля. Эта ситуация создала серьезные трудности для жителей, занимающихся животноводством и сельским хозяйством для обеспечения средств к существованию.