25 Մարտ 2022 - 11:18 AMT
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը, անդրադառնալով Արցախում տիրող իրավիճակին, ասել է, որ ադրբեջանցիները զբաղեցրել են մի շարք դիրքեր։
«Ինչքանով տեղյակ եմ՝ Քարագլխի մասին է խոսքը», – ասել է նա։
Նա հավելել է, որ փաստացի, այս առաջխաղացման հետևանքով ադրբեջանական զինված ուժերը հայտնվել են ռուս խաղաղապահների թիկունքում, գրում է Aysor.am-ը։
Նա նշել է նաև, որ թե գիշերը, թե այսօր տեղի են ունեցել տեղային ռազմական գործողություններ, կան վիրավորներ։
«Կիրառվել են նաև ԱԹՍ-ներ, որքանով տեղյակ եմ՝ «Բայրաքթարների» մասին է խոսքը, նաև խոցել են ՊԲ որոշ դիրքեր, խոսքը գնում է էսկալացիոն գործընթացի մասին, որի հետ կապված մեր առաջնահերթ հարցերն ուղղված են ռուս գործընկերներին, որովհետև այն պատասխանատվության գոտին, որտեղ տեղի են ունենում գործընթացները, պետք է ռուս խաղաղապահների միջոցով բացառվեր», – շեշտել է ՔՊ-ական պատգամավորը։
Նրա խոսքով՝ տարածքը ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության տիրույթում է գտնվում, ու այստեղ հիմնական հարցը ռուս գործընկերների հետ է։
«Մենք պետք է հասկանանք, թե ինչ պայմաններում է տեղի ունեցել այս առաջխաղացումը, որովհետև, փաստացի, այս առաջխաղացման հետևանքով ադրբեջանական զինված ուժերը հայտնվել են ռուս խաղաղապահների թիկունքում ու, կրկնում եմ, սա, համաձայն նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության համապատասխան դրույթի, ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության գոտի է, հետևաբար, մեր ակնկալիքն է ստանալ հստակ պատասխաններ, թե ինչի արդյունքում է տեղի ունեցել սա։ Մենք ակնկալում ենք, որ ամենասեղմ ժամկետներում այս խնդիրը կվերացվի ու Ադրբեջանը կվերադառնա ելման դիրքեր, որտեղից առաջխաղացումը տեղի է ունեցել», – հայտարարել է Աղաջանյանը։
Նա նշել է նաև, որ Արցախում տեղի ունեցողն Ադրբեջանի կողմից իրականացվող արցախահայության՝ իրենց հայրենիքում ապրելու իրավունքից զրկելու ու Լեռնային Ղարաբաղի հայության էթնիկ զտման հերթական դրսևորումն է:
Ադրբեջանական ստորաբաժանումները մարտի 25-ի գիշերը կրակ են բացել ՊԲ ստորաբաժանումների վրա՝ կիրառելով ինչպես տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներ, այնպես էլ հարվածային ԱԹՍ, հայտնում է Արցախի ՊԲ-ն: Ադրբեջանական ԶՈւ ստորաբաժանումների կողմից հրահրված փոխհրաձգության հետևանքով տարբեր աստիճանի վիրավորում է ստացել պաշտպանության բանակի 5 պայմանագրային զինծառայող։

ВС Азербайджана заняли ряд позиций в Карабахе, речь идет о высоте Караглух. Об этом заявил на пресс-конференции председатель постоянной комиссии парламента Армении по внешним отношениям Эдуард Агаджанян.
«Насколько я знаю, речь идет о высоте Караглух», – отметил Агаджанян.
По его словам, эта территория находится в зоне ответственности российских миротворцев, и основная работа ведется с российскими партнерами, пишет Aysor.am.
«Мы в первую очередь должны понять, при каких условиях произошло это продвижение, поскольку в результате этого продвижения ВС Азербайджана оказались в тылу российских миротворцев. Повторяю, согласно соответствующему положению трехстороннего заявления от 9 ноября (2020 года), это зона ответственности российских миротворцев и мы ожидаем получить от российских партнеров четкие ответы, в результате чего это произошло. Мы ожидаем, что в короткие сроки проблема будет устранена и азербайджанские силы вернутся на исходные позиции», – заявил Агаджанян.
Он также отметил, что локальные военные действия продолжались и ночью, и 25 марта, есть раненные.
«ВС Азербайджана применили ударные беспилотники «Байрактар», нанесли удары по позициям Армии обороны. Речь идет о конкретном эскалационном процессе, и наши вопросы, в первую очередь, направлены России, поскольку действия, происходящие в этой зоне ответственности, должны были быть исключены российскими миротворцами», – отметил Эдуард Агаджанян.
По его словам, происходящее в Арцахе – это очередное проявление проводимой Азербайджаном политики этнической чистки армян Нагорного Карабаха и лишения арцахцев права жить на своей Родине.
В ночь на 25 марта азербайджанские подразделения открыли огонь по подразделениям Армии обороны Карабаха, применив разнокалиберное огнестрельное оружие и ударные БПЛА, в том числе «Байрактары». В результате перестрелки со стороны противника погибли не менее 5 военнослужащих. С армянской стороны погибли двое, известно о ранении 5 военнослужащих.