Մանկական գրքի միջազգային օրը ի պատիվ Հանս Քրիստիան Անդերսենի նշվում է նրա ծննդյան օրը` ապրիլի 2-ին: Եվ «Վերադարձ դեպի գիրքը» խորհրդաժողովի շրջանակներում, որ անցնում է Խնկո Ապոր անվան գրադարանում, տեղի ունեցավ մանկական գրականության ցուցահանդես-վաճառք: Տոնավաճառում Հայաստանի տասից ավելի հրատարակչություններ ներկայացրել են հեքիաթների ժողովածուներ, մանկական ամսագրեր, դասագրքեր:
«Պետպատվերի շրջանակներում տարեկան հրատարակվում է շուրջ 50 անուն մանկական գիրք: Անհրաժեշտ է վերադարձնել երեխաների ուշադրությունը գրքի հանդեպ, չէ որ առանց գրքի սերունդը կզրկվի ապագայից»,-գրքերի ցուցահանդեսի բացմանը հայտարարել է Հայաստանի գրողների միության նախագահ Լեւոն Անանյանը:
Պատանի ընթերցողներին առանձնապես հետաքրքրեց LOLO մանկական ամսագիրը, եւ քանի դեռ երեխաներն ուշադիր ուսումնասիրում էին այն, ծնողները օգտվում էին հանդեսին բաժանորդագրվելու հնարավորությունից: Ցուցահանդեսում իրենց արտադարանքն էին ցուցադրել «Անտարես», «Զանգակ», «Էդիթ պրինտ» հրատարակչությունները, որոնք տարբեր դասագրքեր, ուսումնական եւ ճանաչողական ձեռնարկներ եւ բազում հեքիաթներ են հրատարակում: «Արեգ» հրատարակչության ներկայացված հրատարակությունների թվում կային նաեւ զրուցարան-բառարաններ տարբեր լեզուներով, «Արեւիկ» հրատարակչությունը, հեքիաթներից բացի, ներկայացրել է մանկական երգերի ժողովածուներ: Հայաստանում Իրանի դեսպանատունը ներկայացրել է մանկական գրքեր պարսկերենով, ինչպես նաեւ պարսկերենի ուսուցման համար նախատեսված հայերեն լեզվով ձեռնարկներ:

В честь великого сказочника Ганса Христиана Андерсена международный день детской книги отмечается в день его рождения – 2-го апреля. И в рамках книжной конференции “Возвращение к книге” проводимой в детской библиотеке им. Хнко-Апера прошла выставка-ярмарка детской литературы. На ярмарке более десяти издательств Армении представили сборники сказок, детские журналы, учебники.
“В рамках государственного заказа в год публикуется примерно 50 наименований детских книг. Необходимо вернуть внимание детей к книгам, ведь без книги поколение будет лишено будущего”, – на открытии книжной ярмарки в своем выступлении сказал президент Союза писателей Армении Левон Ананян.
Особый интерес совсем юные читатели проявили к детскому журналу LOLO, и пока дети внимательно изучали его, родители не теряли возможности записаться на рассылку журнала. Так же на выставке свою продукцию для детей представили издательские дома “Антарес”, “Зангак”, “Эдит принт”, издающие различные учебники, познавательные пособия для детей и множество различных сказок. Среди представленной продукции издательства “Арег” были и разговорники-словари на различных языках, издательство “Аревик”, помимо сказок, представило сборники детских песен. Посольство Ирана в Армении представило детские книги на иранском языке, а так же пособия на армянском языке для изучения фарси.