2 Ապրիլ 2009 - 18:33 AMT
Մարտի 31-ին 39-ամյա Մանվել Վ-ն. ներկայացել է մեղայականով Հրազադնի ոստիկանության բաժին: Նա խոստովանել է, որ Հայաստանի Ազգային պատկերասրահի Հրազդանի բաժանմունքից հայ մեծանուն գեղանկարիչների 18 կտավ է գողացել: Մարտի լույս 31-ի գիշերը, կոտրելով պատկերասրահի պատուհանը, Մանվել Վ-ն գողացել է հայ մեծանուն գեղանկարիչների, այդ թվում Այվազովսկու, Գեւորգ Բաշինջաղյանի, Մարիամ Ասլամազյանի, Փանոս Թերլեմեզյանի, Մարտիրոս Սարյանի, Սուրեն Սաֆարյանի, Համայակ Հակոբյանի, Ստեփան Աղաջանյանի, Սեդրակ Առաքելյանի եւ Խաչատուր Եսայանի գործերը:
«Հետաննությունն ընթանում է հանրապետական մակարդակով եւ ես համոզված եմ, որ մեղավորն իր արժանի պատիժը կստանա»,-PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է ասել Հայաստանի Ազգային պատկերասրահի Հրազդանի բաժանմունքի ղեկավարը:
Հրազդանի բաժանմունքի 70 տարվա գոյության ընթացքում հավաքվել է ոչ մեծ, սակայն հարուստ ցուցադրություն, կազմված հայ նկարիչների եւ քանադակագործների 101 աշխատանքից:

2 Апрель 2009 - 18:33 AMT
31 марта 39 летний Манвел В. явился с повинной в разданский отдел полиции. Он признался в похищении 18 картин из разданского филиала Национальной картинной галереи Армении. В ночь с 30 по 31 марта, разбив окно галереи, Манвел В. украл 18 картин армянских художников, в том числе Айвазовского, Геворка Башинджагяна, Мариам Асламазян, Паноса Терлемезяна, Мартироса Саряна, Сурена Сафаряна, Амаяка Акопяна, Степана Агаджаняна, Седрака Аракеляна и Хачатура Есаяна.
“Расследование проводится на республиканском уровне и уверен виновник, будет наказан по заслугам”, – сообщил корреспонденту PanARMENIAN.NET заведующий разданским филиалом Национальной картинной галереи Армении.
За 70 летнюю историю существования разданского филиала Картинной галереи в архиве собралась небольшая, но богатая экспозиция, в которую входила 101 работа армянских художников и скульпторов.