Մարտի 31-ին Հայաստանում հավատարմագրված ԵՄ-ի և ՆԱՏՕ-ի անդամ պետությունների ռազմական կցորդներն այցելել են ՀՀ ՊՆ N ավիաբազա: Նրանք համոզվել են, որ բոլոր 4 ՍՈւ-30ՍՄ ինքնաթիռները տեղում են։
Ավիաբազայի հրամանատար, ավիացիայի գնդապետ Սամվել Թավադյանն օտարերկրյա հյուրերին ծանոթացրել է զորամասի առօրյա գործունեությանը և պատասխանել նրանց հետաքրքրող հարցերին: Այնուհետև ռազմական կցորդները շրջայց են կատարել զորամասի տարածքում, ծանոթացել ավիացիոն սպառազինությանն ու ռազմական տեխնիկային:
Հյուրերի համար առավել մեծ հետաքրքրություն են ներկայացրել ՍՈւ-30ՍՄ ինքնաթիռները: Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ ռազմական կցորդները նշել են, որ այցի արդյունքում իրենք կրկին անգամ համոզվել են, որ ադրբեջանական ու թուրքական մամուլում շրջանառվող այն տեղեկությունները, թե դրանք մասնակցում են Ուկրաինայում ընթացող ռազմական գործողություններին, չեն համապատասխանում իրականությանը:

1 Апрель 2022 - 10:12 AMT
Военные атташе стран-членов ЕС и НАТО, аккредитованные в Армении, 31 марта посетили авиабазу N министерства обороны Армении. Об этом сообщает пресс-служба МО Армении.
Командир авиабазы, полковник авиации Самвел Тавадян ознакомил зарубежных гостей с повседневной деятельностью воинской части и ответил на интересующие их вопросы.
«Затем военные атташе обошли территорию воинской части, ознакомились с авиационным вооружением и военной техникой. Особый интерес у гостей вызвали самолеты Су-30СМ. Выразив благодарность за прием, военные атташе отметили, что в результате визита они вновь убедились, что все 4 самолета Су-30СМ находятся на месте, и что распространенная в азербайджанской и турецкой прессе информация о том, что они принимают участие в боевых действиях в Украине, не соответствует действительности», – говорится в сообщении.
Ранее азербайджанские СМИ распространили дезинформацию о том, то якобы Армения передала все 4 самолета Су-30СМ российской стороне для участия в войне в Украине.