Ապրիլի 11-ին ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը, ընդունելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի Ֆրանսիայի համանախագահ Բրիս Ռոքֆոյին, կարևորել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դերը՝ իր մանդատի շրջանակում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում։
Հանդիպմանը քննարկվել է Լեռնային Ղարաբաղում՝ ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտի՝ Փառուխ գյուղ և մերձակա հատվածներ ադրբեջանական զինված ուժերի ներխուժման արդյունքում ստեղծված իրավիճակը։
ԱԳ նախարարը ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Արցախի հայության համար միտումնավոր ստեղծվող հումանիտար խնդիրները և Լեռնային Ղարաբաղն էթնիկ զտումների ենթարկելուն ուղղված գործողությունները։ Ընդգծվել է ադրբեջանական զինված ստորաբաժանումների՝ մարտի 23-ի ելման դիրքեր վերադառնալու անհրաժեշտությունը։
Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի դիրքորոշումը՝ խաղաղության պայմանագրի շուրջ Ադրբեջանի հետ բանակցություններ սկսելու վերաբերյալ՝ այդ համատեքստում ընդգծելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության և համանախագահ երկրների միջնորդական դերը:
Ավելի վաղ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ բանակցություններին հաջորդած ասուլիսում անպատասխանատու է անվանել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբից ՌԴ-ին հեռացնելու փորձերը։ Նա հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն և Ֆրանսիան պատրաստ են զոհաբերել կարգավորման շահերը տարածաշրջանում։ «Ինչ վերաբերում է ԵԱՀ Մինսկի խմբի գործունեությանը կամ ապագային, ես նույնիսկ կասեի՝ եռյակին (ՌԴ, Ֆրանսիա, ԱՄՆ), ես չգիտեմ, ինչպիսին կլինի դրա հետագա ճակատագիրը»,-ասել է նա։

11 Апрель 2022 - 14:23 AMT
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 11 апреля принял сопредседателя Минской группы ОБСЕ от Франции Бриса Рокфо. Об этом сообщает МИД РА.
Отмечается, что была подчеркнута роль сопредседательства Минской группы ОБСЕ в процессе урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках его мандата.
На встрече обсуждалась ситуация, сложившаяся в результате вторжения азербайджанских вооруженных сил в Нагорный Карабах, в зону ответственности миротворческого контингента РФ -село Парух и в близлежащие районы. Министр иностранных дел Армении представил гуманитарные проблемы, намеренно создаваемые Азербайджаном для армянства Республики Арцах, и действия, направленные на этнические чистки Нагорного Карабаха. Была подчеркнута необходимость возвращения азербайджанских вооруженных подразделений на исходные позиции от 23 марта.
Мирзоян представил позицию Армении относительно начала переговоров с Азербайджаном по мирному соглашению, подчеркнув в этом контексте посредническую роль сопредседателей Минской группы ОБСЕ и стран-сопредседателей.