S.O.S. Սեւան նախաձեռնական խումբը, որը ձեւավորվել է Հայաստանի բնապահպանական հասարակական կազմակերպությունների Ալյանսի շրջանակներում, այսօր ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին դիմեց խնդրանքով` կանխել «GEOPROMINING» ընկերության նախաձեռնած Սեւանի ավազանում ոսկու վերամշակման ձեռնարկություն կառուցելու նախագծի շուրջ ապօրինի գործընթացը, որը սպառնում է Սեւանա լճի գոյությանը:
Հայաստանի նախագահին հղված ուղերձում, մասնավորապես, ասվում է. «Չնայած Հայաստանում գործող օրեսնդրությանը, «Սեւանա լճի մասին» ՀՀ Օրենքին, ՀՀ «Ջրային օրենսգրքին», «Հողային օրենսգրքին», Հայաստանի կողմից ամրագրված միջազգային կոնվենցիաներին, «GEOPROMINING» ընկերությունը պատրաստվում է Սեւանի ավազանում ոսկու վերամշակման ձեռնարկություն կառուցել, որի մեջ մտնում են ոսկու արտահանման գործարանը, ցիանիդների եւ թունաքիմիկատների պահեստները, ինչպես նաեւ ցիանային թափոների պահեստարանը: Սեւանի համար դա նշանակում է 100 մլն տոննա թափոններ` թունավորված ցիանային միացություններով, ծանր եւ թունավոր մետաղներով, մկնդեղով, սուրմայով, պիրիտներով եւն: Ներթափանցելով Սեւանա լճի ջրհավաք ավազանի ստորգետնյա ջրերը` այդ միացությունները կթափանցեն նաեւ լիճ եւ կմնան այնտեղ միլիոնավոր տարիներ»:
S.O.S. Սեւան նախաձեռնական խմբի դիմումը Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանին ստորագրել են 9 ՀԿ ներկայացուցիչներ:

Инициативная группа S.O.S. Севан, сформированная в рамках Альянса экологических общественных организаций Армении, сегодня обратилась к президенту РА Сержу Саркисяну с просьбой пресечь инициированный компанией «GEOPROMINING» незаконный процесс по проекту строительства золотоперерабтывающего предприятия в Севанском бассейне, которое угрожает существованию озера Севан.
В обращении к президенту Армении в частности сказано: “Несмотря на действующее законодательство Армении, Закон РА «Об озере Севан», «Водный Кодекс» РА, «Земельный Кодекс» РА, ратифицированные Арменией международные конвенции, компания «GEOPROMINING» готовится построить в Севанском бассейне золотоперерабатывающее предприятие, куда входят золотоизвлекательная фабрика, склад цианидов и ядохимикатов, а также хвостохранилище циановых отходов. Для Севана это означает 100 млн. тонн отвальных пород и хвостохранилища, отравленные циановыми соединениями, тяжелыми и токсичными металлами, мышьяком, сурьмой, пиритами и пр. Просочившись в подземные воды водосборного бассейна озера Севан, эти соединения проникнут также и в озеро и останутся там в течение миллионов лет”.
Обращение инициативной группы S.O.S. Севан к президенту Армении Сержу Саркисяну подписали представители 9 НПО.