ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը, ֆեյսբուքյան էր էջում անդրադառնալով Արցախում տիրող վիճակին, գրել է, որ Ադրբեջանի ագրեսիան Փառուխ գյուղի և Քարագլուխ լեռնաշղթայի ուղղությամբ նպատակ ուներ ամրապնդելու Արցախի՝ այս պահին հայկական վերահսկողության տակ գտնվող հատվածի ճնշումը։
Նա նշել է, որ օրեր առաջ Մարտակերտի շրջանում արձանագրված ադրբեջանական առաջխաղացումն այս շղթայի մասն է կազմում։
Աբրահամյանը հավելել է նաև, որ, չնայած այս պահին պաշտոնապես նշվում է, որ ադրբեջանցիներին ելման դիրքեր վերադարձնելու վերաբերյալ պայմանավորվածություն կա, ոչ մի երաշխիք չկա, որ նախ նրանք կկատարեն պայմանավորվածությունը կամ այլ ուղղությամբ նոր ճեղքում չեն ձեռնարկի։
«Առանց այդ էլ հետպատերազմական ժամանակահատվածի ստատուս-քվոն բավականին բարդ իրադրություն է ստեղծել Արցախի և Հայաստանի համար, սակայն Ադրբեջանը փորձում է զարգացնել իր առավելությունը և վերջնական վերահսկողություն ապահովել Արցախի կենսական ապահովման «երակների» նկատմամբ և հասնել Արցախի ամբողջական հայաթափմանը։
Ադրբեջանական սցենարը ենթադրում է, որ այս ճանապարհով Արցախի ամբողջական վերահսկողության հարցն ավելի արագ կլուծվի։
Իհարկե այս գործընթացի գլխավոր աջակիցը ՀՀ իշխանությունն է, ով իր հայտարարությունով Ադրբեջանի համար կանաչ լույս է վառում»,-ասվում է գրառման մեջ։
Աբրահամյանը նշել է նաև, որ ակնհայտ է, որ Ադրբեջանն իր նպատակին հասնելու ճանապարհին նոր թիրախներ և խոցելի ուղղություններ է փնտրելու, որի դեմը պետք է տեղում առնել։
Ապրիլի 15-ի երեկոյան ՌԴ ՊՆ-ն հայտնել է ադրբեջանական կողմից շփման գծի խախտման դեպքի մասին Մարտակերտի շրջանի Յարըմջա (Հացավան) բնակավայրի շրջանում։ Ավելի ուշ Արցախի տեղեկատվական շտաբը հայտնել է, որ ադրբեջանական զորքերը «համաձայնել են վերադառնալ ելման դիրքեր»։ Արցախում ռուսական խաղաղապահ զորակազմի կողմից ձեռնարկված բանակցությունների արդյունքում ադրբեջանական զորքերը քիչ առաջ համաձայնել են վերադառնալ ելման դիրքեր»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

Депутат Национального собрания Армении от оппозиционной фракции «Честь имею», эксперт по вопросам безопасности Тигран Абрамян заявил, что нет гарантии, что азербайджанцы выполнят договоренность или не осуществят прорыва в другом направлении в Карабахе.
«Агрессия Азербайджана в направлении села Парух и горной цепи Караглухс была направлена на усиление давления на находящуюся в настоящее время под контролем армянской стороны часть Арцаха.
Статус-кво послевоенного периода и без того уже создал довольно сложную ситуацию для Арцаха и Армении, но Азербайджан пытается развить свое преимущество, обеспечить окончательный контроль над «артериями» жизненного обеспечения Арцаха и добиться полного выселения армян из Арцаха. Азербайджанский сценарий предполагает, что таким путем вопрос полного контроля над Арцахом решится быстрее», – отметил он.
По словам депутата, главными поддерживающими этот процесс являются власти Армении, «которые своими заявлениями зажигают зеленый свет для Азербайджана».
«Частью этой цепочки является зафиксированное несколько дней назад азербайджанское продвижение в Мартакертском районе.
Хотя на данный момент официально заявляется, что достигнута договоренность о возвращении азербайджанцев на исходные позиции, но нет никакой гарантии, что они выполнят договоренность или не осуществят прорыва в другом направлении.
Очевидно, что на пути к достижению своей цели Азербайджан будет искать новые цели, уязвимые направления, чему необходимо противостоять на месте», – отметил Абрамян.
15 апреля в окрестностях населенного пункта Сейсулан Мартакертского района Вооруженные силы Азербайджана допустили нарушение на нейтральном участке межпозиционной территории на линии соприкосновения. В результате переговоров, инициированных размещенным в Арцахе российским миротворческим контингентом, немногим ранее азербайджанские войска согласились вернуться на исходные позиции».