18 Ապրիլ 2022 - 08:01 AMT
«Ապրելու երկիրը» դիմել է ԱԳՆ. Հավաստում է պետք, որ Ադրբեջանի հետ ենթադրյալ կնքվելիք պայմանագրով ԼՂՀ-ն Ադրբեջանի կազմում չի լինի
«Ապրելու երկիր» կուսակցությունը դիմել է Արտաքին գործերի նախարարությանը ստանալու հավաստում, որ Ադրբեջանի հետ ենթադրյալ կնքվելիք պայմանագրով ԼՂՀ-ն Ադրբեջանի կազմում չի լինի։ Այդ մասին ասվում է կուսակցության տարածած հայտարարության մեջ։
«1992թ. հուլիսի 8-ին ՀՀ Գերագույն խորհուրդն ընդունել է Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետությունում ստեղծված իրավիճակի մասին որոշում, որը շարունակում է ուժի մեջ մնալ՝ համարվելով Արցախի վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության դիրքորոշման կարևորագույն փաստաթուղթ։
«Ապրելու երկիր» կուսակցությունը դիմել է Արտաքին գործերի նախարարությանը ստանալու հավաստում, որ Ադրբեջանի հետ ենթադրյալ կնքվելիք պայմանագիրը կամ նաև որևէ դրույթ(ներ) չեն հակասելու Հայաստանի Հանրապետության Գերագույն Խորհրդի 08.07.1992թ. որոշման 2-րդ մասին, համաձայն որի, Հայաստանի Հանրապետության համար անընդունելի է համարվում միջազգային կամ ներպետական ցանկացած փաստաթուղթ, որտեղ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը նշված կլինի Ադրբեջանի կազմում»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Ազգային ժողովում ներկայացնելով 2021թ․ կատարողականի հաշվետվությունը, հայտարարել է, որ միջազգային հանրությունը հայկական կողմին ասում է՝ «մի փոքր իջեցրեք ԼՂ կարգավիճակի հարցում ձեր նշաձողը»։ «Հակառակ դեպքում, նրանք խնդրում են իրենց վրա հույս չդնել՝ ոչ թե չեն ցանկանում օգնել, այլ այն պատճառով, որ չեն կարող»,-ասել է նա։ Փաշինյանն ասել է նաև, որ Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը, «որքան հնարավոր է արագ, հայկական կողմի պլաններում է»՝ հավելելով, որ սակայն, որ պատրանքներ այս հարցում չկան։

Партия «Страна для жизни» распространила заявление, в котором, в частности, говорится, что они обратились в МИД Армении, чтобы удостовериться, что согласно заключаемому с Азербайджаном договору Нагорный Карабах не будет в составе Азербайджана.
«8 июля 1992 года Верховный Совет Республики Армения принял решение о создавшейся в Нагорно-Карабахской Республике ситуации, которое продолжает оставаться в силе, считаясь важнейшим документом о позиции Республики Армения по Арцаху.
Партия «Страна для жизни» обратилась в министерство иностранных дел, чтобы получить заверение, что заключаемый с Азербайджаном предполагаемый договор, а также какое-либо его положение (положения) не будут противоречить части 2 решения Верховного Совета Республики Армения от 08.07.1992г., согласно которому, любой международный или внутригосударственный документ, в котором Нагорно-Карабахская Республика будет указана в составе Азербайджана, считается неприемлемым для Республики Армения», – сообщили в партии.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян ранее заявил, что международное сообщество призывает армянскую сторону «немного снизить планку в вопросе статуса Нагорного Карабаха». «Иначе просят не полагаться на них не потому, что не хотят помочь, а потому, что не могут», – добавил он.
Ранее МИД Армении обратился в Минскую группу (МГ) ОБСЕ с просьбой организовать переговоры с Азербайджаном для заключения мирного договора на основе Устава ООН и других международных актов.