Ապրիլի 15-ին՝ Հայ կինոյի օրվա նախօրեին, կայացել է «Անահիտ» մրցանակաբաշխությունը՝ ARARAT լեգենդար հայկական կոնյակների աջակցությամբ։
ARARAT կոնյակները մշտապես աջակցել են թե հայկական, թե միջազգային մշակութային կարևոր իրադարձություններին՝ յուրովի վավերացնելով նշանակալից հաղթական դրվագները։
«Անահիտ» մրցանակաբաշխությունը հիմնադրվել է 2016-ին Հայկական ազգային կինոակադեմիայի նախաձեռնությամբ: Միավորելով հայկական կինոաշխարհի փորձառու գործիչներին` Հայկական ազգային կինոակադեմիան շնորհում է մրցանակներն ամենախոստումնալից աշխատանքներին, նրանց համար ուրվագծելով նոր հեռանկարներ և աշխարհի առաջատար մրցանակաբաշխությունների մասնակցության հնարավորություն։
Հանդիսավոր մրցանակաբաշխության հաղթանակների հիշարժան պահերը նշանավորվել են ARARAT լեգենդար հայկական կոնյակների ուղեկցությամբ։
«Կոնյակագործությունը, որոշակի իմաստով, անցյալը պատկերելու վարպետաց աշխատանք է՝ հանուն ապագա վայելքի։ Կարծում եմ, այս իմաստով այն շատ նման է կինոարտադրությանը։ Այս երկու բնագավառներում իրական վարպետների ստեղծագործ աշխատանքները վառ հետքեր են թողնում պատմության քրոնիկոնում՝ կլինի թե՛ կոնյակագործության տարեգիրը, թե հայկական կինոյի ֆիլմադարանը», – ասում է Երևանի կոնյակի գործարանի գործադիր տնօրեն Սերգեյ Խաչատրյանը։
«Հայկական կինոյի ծննդյան օրն ընդունված է համարել 1923 թվականի ապրիլի 16-ը՝ Պետկինո հիմնելու որոշման ամսաթիվը: Համաշխարհային կինոարվեստում իրենց արժանի տեղն ունեն հայազգի կինոգործիչները: Վերջին տարիներին հայկական կինոյի առաջընթացը խթանող միջոցառում դարձավ նաև Ազգային Կինոակադեմիայի կողմից սահմանված «Անահիտ» մրցանակաբաշխությունը, որն անցկացվեց արդեն 3-րդ անգամ: Ի ուրախություն բոլորիս՝ ՏՈՆԸ ԿԱՅԱՑԱՎ: Անշուշտ, այդ գեղեցիկ միջոցառումն իրականություն դարձավ նաև շնորհիվ գործընկերների, մասնավորապես՝ Երևանի կոնյակի գործարանի, որը կանգնեց մեր կողքին՝ իր լեգենդար արտադրանքի ջերմությունն ու արբեցնող բույրը միախառնելով կինոյի կախարդանքին»,- ասում է Հայկական ազգային կինոակադեմիայի նախագահ Ռուբեն Ջաղինյանը։
«Անահիտ»-ի 2022-ի մրցանակակիրների շարքում էին «Երբ որ քամին հանդարտվի» կինոնկարը՝ որպես լավագույն ֆիլմ, պրոդյուսեր՝ Անի Որսկանյան, Նորա Մարտիրոսյանը՝ որպես լավագույն ռեժիսոր, Դավիթ Հակոբյանը՝ որպես լավագույն դերասան, Լիլի Էլբակյանը՝ որպես լավագույն դերասանուհի «Չնչիկ» ֆիլմում դերի համար:

15 апреля, в преддверии Дня Армянского кино при поддержке легендарного армянского коньяка ARARAT прошла церемония вручения наград «Анаит». Коньяки ARARAT всегда поддерживали важные культурные события как в Армении, так и за рубежом, своеобразно документируя своей теплотой значимые моменты триумфа, сообщает пресс-служба коньячного завода.
Премия «Анаит» была учреждена в 2016 году по инициативе Национальной киноакадемией Армении. Объединяя опытных мастеров армянского кино, киноакадемия присуждает награды самым многообещающим работам, открывая перед ними новые перспективы и возможность участия во влиятельных международных фестивалях. Важные моменты триумфа мастерства в торжественной церемонии награждения премии сопровождались легендарным армянским коньяком ARARAT.
«Коньякоделие в определенном смысле – это мастерство и умения запечатлеть настоящее во имя будущих наслаждений. Думаю, в этом смысле, оно сродни кинопроизводству. Творческое мастерство этих двух призваний оставляет яркий след в истории: будь то летопись коньякоделия или хроника армянского кинематографа», – говорит Сергей Хачатрян, исполнительный директор Ереванского коньячного завода.
«Днем рождения армянского кино принято считать 16 апреля 1923-го года – дату основания Госкино. Армянские мастера кино занимают почетное место в мировой истории кино. Одним из стимулов продвижения армянского кино в последние годы стала учрежденная Национальной Киноакадемией Армении кинопремия «Анаит», которая в этом году прошла уже в III раз. На радость нам всем праздник удался! И, конечно, это красивое мероприятие стало возможным благодаря нашим партнерам, в частности, Ереванскому коньячному заводу, который был рядом с нами и привнес теплоту и пьянящий аромат легендарного коньяка в волшебство кино», – отмечает президент Армянской национальной киноакадемии Рубен Джагинян.
В числе победителей премии «Анаит» в этом году оказались: Лучшая картина – «Когда утихнет ветер», продюсер Ани Ворсканян; Лучший режиссер – Нора Мартиросян, «Когда утихнет ветер»; Лучший актер – Давид Акопян, «Когда утихнет ветер»; Лучшая актриса – Лили Элбакян «Чнчик».