22 Ապրիլ 2022 - 07:19 AMT
Փոխվարչապետն ու Կլաարը քննարկել են ՀՀ և Ադրբեջանի միջև սահմանների հարցերով երկկողմ հանձնաժողովի ստեղծումը
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը և Հարավային Կովկասի և Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը քննարկել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանների հարցերով երկկողմ հանձնաժողովի ստեղծման վերաբերյալ, ինչպես նաև 2021 թվականի դեկտեմբերի 14-ին Բրյուսելում կայացած եռակողմ հանդիպմանը երկաթուղու վերագործարկման վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքի հետ կապված հարցեր:
Հանդիպմանը քննարկվել է ՀՀ վարչապետի, Ադրբեջանի նախագահի և Ռուսաստանի նախագահի 2020-ի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 9-րդ կետի իրականացման՝ տարածաշրջանային տրանսպորտային ապաշրջափակման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների ընթացքը:
Փոխվարչապետը ներկայացրել է Հայաստանի դիրքորոշումը՝ կարևորելով այս գործընթացը որպես տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության և կայունության ամրապնդման երաշխիք:
Հանդիպմանը ներկա էր նաև Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը:
ՀՀ այցից առաջ Տոյվո Կլաարն Ադրբեջանում էր եղել, ապրիլի 19-ին նա «բովանդակալից» և «լավ» հանդիպումnներ է ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ։ Այդ մասին նա գրել էր Twitter-ի միկրոբլոգում։

Вице-премьер Армении Мгер Григорян принял специального представителя ЕС по Южному Кавказу и кризису в Грузии Тойво Клаара. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
Обсуждались вопросы, связанные с созданием двусторонней комиссии по пограничным вопросам между Арменией и Азербайджаном, а также вопросы, связанные с реализацией договоренностей по открытию железной дороги, достигнутых в ходе трехсторонней встречи в Брюсселе 14 декабря 2021 года.
В ходе встречи стороны обсудили процесс по реализации разблокирования региональных коммуникаций, предусмотренный трехсторонним заявлением лидеров Армении, России и Азербайджана от 9 ноября 2020 года.
Вице-премьер-министр представил позицию Республики Армения, подчеркнув, что этот процесс является залогом прочного мира и стабильности в регионе.