29 Ապրիլ 2022 - 11:00 AMT
Ըստ Ալիևի՝ Ադրբեջանի և ՀՀ ներկայացուցիչները մայիսի սկզբին կարող են հանդիպել Բրյուսելում, ՀՀ ԱԳՆ-ն տեղյակ չէ
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Բաքվում միջազգային կոնֆերանսի ժամանակ հայտարարել է, թե Ադրբեջանի և ՀՀ ներկայացուցիչները մայիսի սկզբին կարող են հանդիպել Բրյուսելում։
«Մայիսի սկզբին Բրյուսելում Ադրբեջանի և Հայաստանի ներկայացուցիչների հանդիպում կազմակերպելու պլաններ կան»,-ասել է նա, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Ալիևը Եվրամիությանն Ադրբեջանի կարևոր գործընկեր է անվանել։
«Մենք համագործակցության շատ մեծ օրակարգ ունենք։ Մենք ԵՄ-ին ազնիվ խաղացող ենք համարում և ողջունում ենք նրա ջանքերը։ Եթե հիմա ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը չի գործում, ապա, կարծում եմ, Եվրամիությունը կարող է իր դերակատարությունն ունենալ հարաբերությունների կարգավորման գործում»,-ասել է Ալիևը։
ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Վահան Հունանյանը ՏԱՍՍ-ին ասել է, որ նախարարությունը տեղեկություն չունի մայիսի սկզբին Բրյուսելում Երևանի և Բաքվի ներկայացուցիչների հնարավոր հանդիպման մասին։
«Տվյալ պահի դրությամբ նման հանդիպման անցկացման մասին տեղեկատվություն չկա»,-ասել է նա։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը համաձայնության են եկել սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հանձնաժողովի կառուցվածքի շուրջ: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել առաջիկայում հանդիպում անցկացնել սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հանձնաժողովի վերաբերյալ:

29 Апрель 2022 - 13:49 AMT
Алиев заявил о встрече представителей Еревана и Баку в Брюсселе в начале мая: МИД Армении не располагает информацией
Президент Азербайджана Ильхам Алиев на международной конференции в Баку заявил, что представители Баку и Еревана могут встретиться в Брюсселе в начале мая.
«Есть планы организовать встречу представителей Армении и Азербайджана в начале мая в Брюсселе», – заявил Алиев, пишет ТАСС.
Он назвал Европейский союз очень важным партнером Азербайджана. «У нас есть очень широкая повестка сотрудничества. Мы считаем Евросоюз честным игроком и приветствуем его усилия. Если сейчас минская группа (ОБСЕ) не функционирует, то, думаем, Евросоюз может сыграть свою роль в процессе нормализации отношений», – подчеркнул Алиев.
При этом пресс-секретарь МИД Армении Ваан Унанян заявил, что МИД Армении не имеет информации о возможной встрече представителей Еревана и Баку в начале мая в Брюсселе.