Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը մայիսի 2-ին Բրյուսելում կհանդիպի Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևի հետ: Այդ մասին «Ազատության» եթերում ասել է Արմեն Գրիգորյանը` հնարավոր համարելով, որ սրան կարող է հաջորդել Փաշինյան-Ալիև հանդիպումը:
«Քննարկելու ենք մի շարք հարցեր Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերություններին վերաբերող», -ասել է նա։
Բաքվից նախագահի մակարդակով հնչել է հայտարարություն, որ մայիսին Բրյուսելում նախատեսված է հայ-ադրբեջանական հանդիպում, չի նշվել, սակայն, թե ինչ ձևաչափի մասին է խոսքը: Կա նաև ՀՀ ԱԳՆ պատասխանը ռուսական լրատվամիջոցին, որ իրենք տեղյակ չեն։
Անդրադառնալով ՀՀ ԱԳՆ արձագանքին՝ Գրիգորյանն ասել է․ «Երևի ԱԳՆ խոսնակն ավելի շատ նկատի է ունեցել` Արտգործնախարարության մակարդակով հանդիպումների մասին ինֆորմացիա չկա, բայց պլանավորվում է իմ և Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևի հանդիպումը գալիս երկուշաբթի օրը Բրյուսելում: Քննարկելու ենք մի շարք հարցեր Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերություններին վերաբերող»:
Ապրիլի 29-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ: Նախարար Միրզոյանը համաձայնություն է հայտնել մայիսի 13-ին Դուշանբեում կայանալիք ԱՊՀ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստի շրջանակներում Հայաստանի, Ռուսաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների եռակողմ հանդիպում անցկացնելու ռուսական կողմի առաջարկին:

30 Апрель 2022 - 10:51 AMT
Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян 2 мая в Брюсселе встретится с помощником президента Азербайджана Хикметом Гаджиевым. Об этом сам Григорян заявил в эфире «Азатутюн ТВ», добавив, что за этой встречей возможно последует встреча премьер-министра Армении Никола Пашинян и президента Азербайджана Ильхама Алиева.
«Мы обсудим ряд вопросов, связанных с армяно-азербайджанскими отношениями. Если мы сможем получить ответы на все эти вопросы в Брюсселе, то мы можем обсудить также встречу на уровне лидеров стран в Брюсселе», – отметил секретарь Совбеза.
На вопрос журналиста, можно ли рассматривать встречу с Гаджиевым в контексте подготовки мирного соглашения, Григорян ответил: «Можно рассматривать ее в контексте нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, так как армяно-азербайджанские отношения, можно сказать, на данный момент имеют несколько направлений».
Из Баку на уровне президента было сделано заявление о том, что на май в Брюсселе запланирована армяно-азербайджанская встреча, но не был уточнен формат. В ответ на это в МИД Армении заявили, что не владеют информацией о проведении встрече в мае.
Комментируя реакцию МИД РА, Григорян сказал: «Официальный представитель МИД имел в виду скорее всего то, что информации о встречах на уровне МИД нет, но планируется, что моя встреча с помощником президента Азербайджана Хикметом Гаджиевым состоится в понедельник в Брюсселе. Мы обсудим ряд вопросов, касающихся армяно-азербайджанских отношений».