30 Ապրիլ 2022 - 11:39 AMT
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Վրաստանի ԱԳ նախարար Իլիա Դարչիաշվիլիի հետ հանդիպման ավարտին իր հայտարարության մեջ նշել է, որ Ադրբեջանը, խախտելով միջազգային հումանիտար իրավունքը և նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները, շարունակում է պատանդառության մեջ պահել հայ ռազմագերիներին և քաղաքացիական անձանց:
Նա նշել է նաև, որ առանձնահատուկ կարևորության խնդիր է 44-օրյա պատերազմի հետևանքով ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում Ադրբեջանի կողմից հայկական մշակութային ու կրոնական ժառանգության ինքնության խեղաթյուրումը և ոչնչացումը: Վերջին նման ցավալի օրինակն է Հադրութի Սուրբ Հարություն եկեղեցու պղծումը: Վանդալիզմի այս կրկնվող դեպքերը կանխարգելելու համար, ինչպես և նախկինում, այժմ ևս հրատապ է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գնահատողական առաքելության այցը տարածաշրջան։
«Գործընկերոջս հանգամանալից ներկայացրել եմ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ ստեղծված իրավիճակը և Հայաստանի դիրքորոշումը՝ տարածաշրջանային խաղաղության ու կայունության հաստատմանն ուղղված գործընթացների, Ադրբեջանի հետ խաղաղության համապարփակ պայմանագրի շուրջ բանակցությունների վերաբերյալ։ Այս համատեքստում ընդգծել եմ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության միջնորդական դերը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանն ուղղված խաղաղ գործընթացի առաջմղման գործում:
Այս տարի մենք նշում ենք մեր երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը․․․Ուզում եմ գոհունակությամբ արձանագրել, որ Հայաստանի և Վրաստանի միջև առկա է քաղական երկխոսության, երկկողմ և բազմակողմ հարթակներում փոխգործակցության բարձր մակարդակ։ Այս մասին են վկայում ամենաբարձր մակարդակներով պարբերական փոխադարձ այցելությունները, քաղաքական, տնտեսական, կոմունիկացիոն, անվտանգության և հումանիտար ոլորտներում, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում արդյունավետ համագործակցությունը, որի հետագա ընդլայնման և նոր ուղղությունների ուրվագծման շուրջ գործընկերոջս հետ հանգամանալից քննարկումներ ենք ունեցել»,-գրել է նա։
Միրզոյանը նշել է նաև, որ Հայաստանը մեծապես կարևորում է տարածշրջանի ընդհանուր զարգացման և առաջմղման ուղղությամբ համատեղ ջանքերի գործադրումը, ինչի հերթական դրսևորումներից է «Պարսից ծոց-Սև ծով միջազգային տրանսպորտային և տարանցիկ միջանցքի» ստեղծման ուղղությամբ երկրների միջև համագործակցությունը:
Վրաստանի ԱԳ նախարարն այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր և հարգանքի տուրք մատուցել Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: ԱԳ նախարար Իլիա Դարչիաշվիլին հանդիպում է ունեցել նաև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։

В нарушение международного гуманитарного права Азербайджан продолжает удерживать армянских военнопленных и гражданских лиц в заложниках. Об этом сообщил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в заявлении для прессы по итогам двусторонней встречи с министром иностранных дел Грузии Ильей Дарчиашвили.
«Я подробно проинформировал коллегу о ситуации вокруг нагорно-карабахского конфликта и позиции Армении в отношении процессов, направленных на установление мира и стабильности в регионе, а также переговорах по всеобъемлющему мирному соглашению с Азербайджаном. В этом контексте я подчеркнул посредническую роль сопредседателей Минской группы ОБСЕ в продвижении мирного процесса, направленного на урегулирование нагорно-карабахского конфликта.
Должен сказать, что, к сожалению, остаются нерешенными гуманитарные вопросы. В нарушение международного гуманитарного права Азербайджан продолжает удерживать армянских военнопленных и гражданских лиц в заложниках. Особое значение имеет искажение или уничтожение Азербайджаном самобытности армянского культурного и религиозного наследия на территориях, находящихся под контролем Азербайджана, в результате 44-дневной войны. Последний такой болезненный пример – осквернение храма Святого Воскресения в Гадруте. В целях предотвращения этих повторяющихся случаев вандализма, как и прежде, является неотложным визит оценочной миссии ЮНЕСКО в регион», – отметил Мирзоян.
Он также отметил, что дружба между Арменией и Грузией основана на исторических связях, на общих ценностях и прочных исторических связях, идущих из глубины веков.
«Развитие особых добрососедских отношений между нашими странами и дальнейшее углубление сотрудничества в разных сферах является одним из важных приоритетов внешней политики Армении, что также закреплено в программе правительства Армении.
Армения придает большое значение совместным усилиям по общему развитию и продвижению региона, одним из очередных проявлений которого является сотрудничество между нашими странами в создании Международного транспортно-транзитного коридора Персидский залив- Черное море», – добавил министр.