6 Մայիս 2022 - 11:20 AMT
Երևանում իրականացվող ակցիաների ընթացքում բերման է ենթարկվել 48 քաղաքացի։ Այդ մասին հայտնել են ոստիկանությունից, տեղեկացնում է «Փաստինֆոն»։
Քաղաքացիները բերման են ենթարկվել Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքի 182-րդ հոդվածի հիմքով՝ ոստիկանության ծառայողի օրինական պահանջը չկատարելու համար։
Բերման ենթարկվածների թվում է նաև ՀՀ նախկին ոստիկանապետ Վալերի Օսիպյանը, տեղեկացնում է «Փաստինֆոն»։
Նա բերման է ենթարկվել «Հաղթանակ» կամրջի հատվածից, որտեղ «Դիմադրություն» շարժման մասնակիցները փակել էին փողոցն ու կամուրջը։
Ոստիկանական մեծաքանակ ուժեր են կուտակվել, որոնք սկսել են քաշքշելով և ուժի կիրառմամբ բերման ենթարկել խաչմերուկը փակած խաղաղ ակցիայի մասնակիցներին։
Ոստիկանները մի քանի շերտով պատ էին կազմել կամրջին հարող խաչմերուկում։ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանի դիտարկմամբ՝ ոստիկաններն իրենք են այժմ փողոցը փակ պահում։ Նա առաջարկել է, քանի որ ոստիկանները փակ են պահում փողոցը, իրենք շարունակեն քայլերթը՝ այլ փողոցներ փակելու։
«Դիմադրություն» շարժման մասնակիցները Երևանում քայլերթեր են իրականացվում 4 ուղղությամբ։ Քաղաքացիները խաղաղ ակցիաների շրջանակներում պարբերաբար փակում են փողոցները, խաչմերուկները՝ կաթվածահար անելով երթևեկությունը։

Оппозиционные силы 6 мая с площади Франции начали шествия по четырем направлениям в Ереване.
Первыми двинулись представители Республиканской партии Армении. Они направляются по проспекту Маштоца в сторону улиц Корюна и Абовяна, пишет Sputnik Армения.
В свою очередь лидер парламентской фракции «Честь имею», бывший директор СНБ Армении Артур Ванецян со своими сторонниками проводит шествие по проспекту Саят-Новы.
Представители блока «Айастан» Ишхан Сагателян, Арам Вардеванян, Анна Григорян и их соратники идут по проспекту Маштоца в направлении улицы Амиряна.
А Гегам Манукян и Левон Кочарян (сын экс-президента Роберта Кочаряна) возглавляют марш по проспекту Баграмяна.
Оппозиционеры несут с собой флаги Республики Армения и Арцаха. Их сопровождают силы полиции.
48 человек подвергнуты приводу, в том числе бывший начальник полиции Армении Валерий Осипян.
Со 2 мая в Ереване возобновились акции протеста, организованные оппозиционными силами. Участники требуют отставки властей из-за политики по Карабаху.
Всплеск протестной активности был вызван несколькими резонансными заявлениями премьер-министра Армении Никола Пашиняна о переговорном процессе по Карабаху.