6 Ապրիլ 2009 - 12:50 AMT
Ավարտվել է դարցի 2-րդ առաջնությունը, որն անցնում էր «Սպորտ հանուն հավասար հնարավորությունների» կարգախոսի ներքո: «Հույսի կամուրջ» հասարակական կազմակերպության կողմից կազմակերպված առաջնությունը վնիրված էր Մայրության եւ գեղեցկության տոնին: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է «Հույսի կամուրջ» հասարակական կազմակերպության նախագահ Սուսաննա Թադեւոսյանը, առաջնության նպատակն է` հասարակական գիտակցությանը հասցնել այն պարզ միտքը, որ հաշմանդամություն ունեցող մարդիկ նույնպես հանդիսանում են հասարակության հավասար իրավունքներով անդամներն են եւ հավասար հնարավորությունների կարիք ունեն:
«Բացի 2 առաջնություններից մենք երեք անգամ կազմակերպել ենք ֆուտզալի եւ մեկ անգամ` սեղանի թենիսի առաջնություններ: Բայց, ի տարբերություն ֆուտզալի, որտեղ հիմնականում մասնակցում էին առանց հաշմանդամության մարդիկ, սեղանի թենիսին եւ դարցին մասնակցության իրավունք ստացան նաեւ հաշմանդամությամբ մարդիկ: Վերջին 3 տարիների ընթացքում սպորտային միջոցառումների արդյունքը հատկապես նկատելի է ինչպես հասարակության վերաբերմունքի տեսակետից, այնպես էլ աշխատանքի տեղավորման հարցում: Այդ հարցում, ի դեպ, արժանիքների առյուծի բաժինը պատկանում է ԶԼՄ-ին, որոնք մշտապես լուսաբանում են մեր առաջնությունները: Գաղափար կա ապագայում կազմակերպելու այնպիսի սպորտաձեւերի առաջնություններ, ինչպիսիք են հրաձգությունն ու բոուլինգը»,- նշել է Թադեւոսյանը:
Սուսաննա Թադեւոսյանի խոսքով, «Հույսի կամուրջ» հասարակական կազմակերպությունը 1993թ. ի վեր ագիտացիոն քաղաքականություն է վարում, որը տանում է հաշմանդամությամբ մարդկանց կենսապայմանների բարելավմանը:
«Մեր կազմակերպությունն այն չքերից է Հայաստանում, որը ոչ միայն իրագործում է ծրագրերը, այլեւ իր գործունեությամբ փոխում է հաշմանդամությամբ մարդկանվ հանդեպ պետական քաղաքականությունը: Մասնավորապես, բարեփոխումներ են տեղի ունեցել կրթության ոլորտում. ներմուծվել է ինկլյուզիվ կրթությունը: Իսկ հաշմանդամությամբ մարդկանց վերաբերյալ օրենքներն այսօր շոշափում են ոչ միայն առողջապահությունը, այլեւ զբաղվածության հարցի, իր կենսակերպի ընտրության ինքնուրույն որոշման համար հնարավորությունների ստեղծմանը»,- ամփոփել է Թադեւոսյանը:
Դարցի երկրորդ առաջնությանը, որը, ինչպես եւ առաջինը, տեղի էր ունենում ինչպես կանանց, այնպես էլ տղամարդկանց շրջանում, մասնակցել է ավելի քան 60 մարդ, այդ թվում` հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, որոնք զբաղվում են հաշմանդամությամբ մարդկանց հարցերով եւ ԶԼՄ:
Տղամարդկանց առաջնությանը բոլորից ճշգրիտ էր «No Problem» զվարճանքի կենտրոնի աշխատող Անդրանիկ Ղարիբյանը, երկրորդ մրցանակը ստացավ սպորտային մեկնաբան Էդուարդ Քալանթարյանը, երրորդ տեղը զբաղեցրեց «Հայկական էլեկտրոկայան» ՓԲԸ ներկայացուցիչ Բագրատ Աբազյանը:
Կանանց առաջնությանը հաղթեց N 20 ինկլյուզիվ դպրոցի հոգեբան Սոֆյա Հովսեփյանը: Երկրորդ տեղը զբաղեցրեց «Սպորտային խաչմերուկ» ռադիոհաղորդման լրագրող Գոհար Նալբանդյանը, եւ երրորդ տեղին արժանացավ N 180 ինկլյուզիվ դպրոցի աշակերտուհի 13-ամյա Մերի Ղազարյանը:

Завершился 2-й турнир по дартсу, проходивший под девизом «Спорт – ради равных возможностей». Турнир, организованный общественной организацией «Мост надежды», был приурочен ко Дню материнства и красоты. Как сообщила в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net председатель общественной организации «Мост надежды» Сусанна Тадевосян, цель турнира – довести до общественного сознания простую мысль о том, что люди с инвалидностью также являются равноправными членами общества и нуждаются в равных возможностях.
«Кроме 2-х турниров по дартсу мы трижды организовывали турниры по футзалу и один раз – по настольному теннису. Но, в отличие от футзала, где в основном принимали участие люди без инвалидности, в настольном теннисе и дартсе возможность участия получили также люди с инвалидностью. Результат спортивных мероприятий за последние 3 года особенно заметен как с точки зрения отношения общества, так и в вопросе трудоустройства. В этом, к стати, львиная доля заслуг принадлежит СМИ, которые постоянно освещают наши турниры. Есть идея в будущем организовать турниры и по таким видам спорта, как стрельба и боулинг», – отметила Тадевосян
По словам Сусанны Тадевосян, общественная организация «Мост надежды» с 1993 года проводит агитационную политику, ведущую к улучшению жизненных условий людей с инвалидностью.
«Наша организация – одна из немногих в Армении, которая не только осуществляет программы, но и своей деятельностью меняет государственную политику по отношению к людям с инвалидностью. В частности, произошли реформы в сфере образования: было введено инклюзивное образование. А законы относительно людей с инвалидностью на сегодняшний день касаются не только здравоохранения, но и создания возможностей для самостоятельного решения вопроса занятости, выбора образа и стиля своей жизни», – заключила Тадевосян.
Во втором турнире по дартсу, который, как и первый, проводился и среди женщин, и среди мужчин, принимало участие более 60 человек, в том числе представители общественных организаций, занимающихся вопросами людей с инвалидностью, и СМИ.
В мужском тунире точнее всех оказался работник развлекательного центра «No Problem» Андраник Гарибян, второй приз достался спортивному комментатору Эдуарду Калантаряну, третье место занял представитель ЗАО «Армянская электростанции» Баграт Абазян.
В женском турнире победила психолог инклюзивной школы N 20 Софя Овсепян. Второе место заняла журналист радиопрограммы «Спортивный перекресток» Гоар Налбандян и третьего места удостоилась ученица инклюзивной школы N 180 13-летняя Мери Казарян.