14 Մայիս 2022 - 06:46 AMT
ՀՀ հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը Հանրային հեռուստաընկերության եթերում հրապարակել է Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի առաջարկներին ի պատասխան ներկայացված 6 կետը: Նա ասել է, որ լիազորված է դա անելու։
1-ին կետով նշվում է, որ ՀՀ-ն մարտի 11-ին ստացել է խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ Ադրբեջանի առաջարկը, ինչին և պատասխանում է։
2-րդ կետում ասվում է, որ ՀՀ-ն երբեք չի ունեցել և չունի տարածքային պահանջներ Ադրբեջանի նկատմամբ։
3-րդում, որ հայկական կողմի համար հիմնարար են Լեռնային Ղարաբաղի հայերի անվտանգության երաշխավորումը, նրանց իրավունքների և ազատությունների հարգման, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի որոշման հարցերը։
4-րդում, որ հայկական կողմը կարևորում է ՀՀ, Ադրբեջանի և ՌԴ ղեկավարների նոյեմբերի 9-ի, հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի հայտարարություններում ամրագրված պարտավորությունները, մասնավորապես՝ ռազմագերիների վերադարձը, կոմունիկացիաների բացումը։
5-րդում, որ հայկական կողմը պատրաստ է բանակցություններ սկսել ՀՀ և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագիր կնքելու շուրջ՝ միջպետական հարաբերությունների հաստատման համար ՄԱԿ կանոնադրության և այլ միջազգային փաստաթղթերի հիման վրա։
6-րդում, որ համապատասխան բանակցությունների կազմակերպման համար հայկական կողմը դիմել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին։
Մարուքյանը, արձագանքելով Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի այն հայտարարությանը, թե Հայաստանի ներկայացրած կետերը դժվար է առաջարկներ անվանել, ասել է, որ դա չի տեղավորվում դիվանագիտական էթիկայի մեջ։
Հատուկ հանձնարարություններով դեսպանն ասել է նաև, որ Բրյուսելում ԵԽ նախագահ Շառլ Միշելի մասնակցությամբ հանդիպմանը պայմանավորվածություն է եղել բանակցություններ սկսել Ադրբեջանի 5 կետի և ՀՀ 6 կետի համատեքստում։
Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովն ավելի վաղ հայտարարել է, որ Հայաստանի առաջարկած փաստաթուղթը ոչ մի կերպ չի կարելի «առաջարկություններ» անվանել։ Ադրբեջանի արտաքին գործերի փոխնախարար Խալաֆ Խալաֆովն իր հերթին ասել է, որ խաղաղ պայմանագրի շուրջ բանակցություններն անցկացվելու են Ադրբեջանի առաջարկների հիման վրա։
Ավելի վաղ ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, անդրադառնալով Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու հարցին, հայտարարել էր, որ Ադրբեջանի 5 կետին եղել է Հայաստանի 6 կետանոց պատասխանը։ Նա, սակայն, չէր հրապարակել կետերի բովանդակությունը և նշել, որ Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքելը նշանակում է, որ պետք է նաև ԼՂ հիմնախնդրի լուծում գտնվի։

Посол Республики Армения по особым поручениям Эдмон Марукян обнародовал 6 пунктов, предложенных Азербайджану для начала переговоров по мирному соглашению. В интервью Общественному телевидению Марукян сообщил, что уполномочен сделать это.
В первом пункте предложений написано, что армянская сторона отвечает на письмо азербайджанской стороны от 21 февраля, которое было передано армянской стороне 11 марта.
Вторым пунктом отмечается, что Республика Армения никогда не имела и не имеет территориальных претензий к Азербайджану.
В третьем пункте отмечается, что для армянской стороны являются принципиальными вопросы обеспечения безопасности армян Нагорного Карабаха, соблюдения их прав и свобод, а также определения окончательного статуса Нагорного Карабаха.
В четвертом пункте армянская сторона считает важными обязательства, закрепленные в заявлениях премьер-министра Армении, президентов России и Азербайджана от 9 ноября 2020 года, 11 января 2021 года и 26 ноября 2021 года.
В пункте 5 указано, что армянская сторона готова начать переговоры по мирному договору об установлении межгосударственных отношений между Азербайджаном и Арменией на основе Устава ООН, Хельсинкского Заключительного акта и Международного гражданско-политического пакта.
Согласно 6-му пункту, для соответствующих переговоров Армения обратилась к сопредседателям Минской группы ОБСЕ.
Ранее министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов, отметив, что азербайджанская сторона представила Армении 5 основных пунктов мирного соглашения, ссылаясь на сообщения о 6 предложениях Армении, сказал, что документ, предложенный Арменией, никоим образом нельзя назвать «предложениями».