Freedom House իրավապաշտպան կազմակերպությունը «մտահոգություն է հայտնել» Հայաստանում բողոքի ցույցերի ժամանակ լրագրողների, հասարակական գործիչների և հասարակ քաղաքացիների հանդեպ բռնության դեպքերի վերաբերյալ։ Այդ մասին ասվում է կազմակերպության մայիսի 13-ի հայտարարության մեջ։
«Կոչ ենք անում մարդկանց խաղաղ իրացնել իրենց հիմնական իրավունքները, ոստիկանությանը՝ ձեռնպահ մնալ անհամաչափ ուժի կիրառումից», – ասվում է կազմակերպության Twitter-ի միկրոբլոգում։
«Հայաստանի իշխանություններն ու ընդդիմությունը պետք է հարգեն ժողովրդավարական և իրավապահ կազմակերպությունների, այդ թվում քաղաքացիական հասարակության և ԶԼՄ-ների անարգել գործունեությունը, ինչն անհրաժեշտ է ապահովելու համար բոլոր քաղաքացիների իրավունքների պահպանումն ըստ ժողովրդավարական չափանիշների և նորմերի»,- ասվում է գրառման մեջ։
«Դիմադրություն» շարժումը, շարժմանը միացած քաղաքացիները վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջով երթեր, հանրահավաքներ և անհնազանդության ակցիաներ են իրականացնում։Հայաստանում բողոքի նոր ալիքը բարձրացել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի Արցախի վերաբերյալ հայտարարությունից հետո, ըստ որի միջազգային հանրությունն ակնկալում է հայկական կողմից, որ «իջեցնի նշաձողը» ԼՂ կարգավիճակի հարցում։

Международная правозащитная организация Freedom House выражает обеспокоенность в связи с насилием, которое имеет место в Армении в отношении журналистов, общественных деятелей и простых граждан во время акций протеста. Об этом организация пишет в своем микроблоге в Twitter.
«Мы призываем людей реализовывать свои основные права мирным путем, полицию – воздерживаться от применения несоразмерной силы.
Власти Армении и оппозиция должны уважать беспрепятственное функционирование демократических и правозащитных институтов, в том числе гражданского общества и СМИ, что необходимо для обеспечения прав всех граждан – в соответствии с демократическими нормами и стандартами», – говорится в заявлении Freedom House.
Движение «Сопротивление», граждане, присоединившиеся к движению, проводят марши, митинги и акции неповиновения с требованием отставки премьер-министра Армении Никола Пашиняна.