17 Մայիս 2022 - 07:15 AMT
Մայիսի 17-18-ը ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն աշխատանքային այցով կմեկնի Բրյուսել, որտեղ նրա նախագահությամբ կանցկացվի Հայաստան-ԵՄ գործընկերության խորհրդի 4-րդ նիստը:
Նիստի ընթացքում կողմերն անդրադարձ կկատարեն Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ու Տնտեսական և ներդրումային ծրագրի կատարման ընթացքին, ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության ուղղություններով համագործակցությանը: Մտքեր կփոխնակվեն նաև առևտրատնեսական և ոլորտային փոխգործակցության, մուտքի արտոնագրերի ազատականացման վերաբերյալ երկխոսության մեկնարկի հեռանկարների շուրջ:
Կքննարկվեն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը, ինչպես նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր:
Նիստին Հայաստանի պատվիրակությունը կգլխավորի ԱԳ նախարար Միրզոյանը, իսկ Եվրամիության պատվիրակությունը՝ ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը:
Այցի շրջանակում ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը հանդիպումներ կունենա նաև ԵՄ տարբեր պաշտոնյաների հետ:

17 Май 2022 - 09:13 AMT
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 17-18 мая проведет рабочий визит в Брюссель, где под его председательством состоится 4-е заседание Совета партнерства Армения-ЕС, сообщает пресс-служба МИД РА.
В ходе заседания стороны обсудят ход выполнения Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС и Экономической инвестиционной программы, сотрудничества в сферах демократии, прав человека и верховенства закона. Также состоится обмен мнениями о перспективах налаживания торгово-экономического и отраслевого сотрудничества и диалога по либерализации визового режима.
Будут обсуждены вопросы, касающиеся нагорно-карабахского конфликта, а также региональной безопасности.
На заседании делегацию Армении возглавит министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян, а делегацию Евросоюза возглавит Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель.
В рамках визита глава внешнеполитического ведомства Армении встретится также с некоторыми должностными лицами ЕС.