17 Մայիս 2022 - 10:08 AMT
Մայիսի 18-ին՝ Թանգարանների միջազգային օրը, թանգարաններն անվճար սկզբունքով բաց կլինեն բոլոր այցելուների համար՝ թանգարանի աշխատանքային ժամերին։
Իսկ «Թանգարանների գիշեր» համաեվրոպական միջոցառման օրը, որն այս տարի կանցկացվի մայիսի 21-ին, մուտքը թանգարաններ անվճար սկզբունքով բաց կլինի ժամը 11:00-ից 24:00-ն:
2022 թ. Թանգարանների միջազգային օրվա խորագիրն է «Թանգարանների ուժը», որն առաջարկում է բացահայտել թանգարանների ներուժը երեք առանցքային միտումների համատեքստում՝ կայուն զարգացում, նորարարական-տեխնոլոգիական հասանելիություն և շարունակական կրթություն՝ որպես կարևորագույն գործոններ համայնքների զարգացման և քաղաքացիական հասարակության ձևավորման շուրջ:
Տոնական միջոցառումները կմեկնարկեն մայիսի 18-ին, և կշարունակվեն մայիսի 21-ին՝ «Թանգարանների գիշեր» միջոցառմամբ, որին միացել են Հայաստանի և Արցախի 125 թանգարաններ, տեղեկացնում է կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը։
Թանգարանների միջազգային օրը նշվում է 1977 թվականից՝ Թանգարանների միջազգային խորհրդի (ԻԿՕՄ) որոշմամբ: Տոնի նպատակն է համախմբել թանգարաններին հասարակության և մարդկության առջև ծառացած գլոբալ մարտահրավերների շուրջ, միաժամանակ բարձրացնել հանրային իրազեկվածությունը՝ այդ մարտահրավերների դիմագրավմանը և լուծմանն ուղղված թանգարանների կարևորագույն դերի և հնարավորությունների մասին:

17 Май 2022 - 12:14 AMT
Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении приглашает всех отметить Международный день музеев, приняв участие в общеевропейском мероприятии «Ночь музеев», которое состоится 21 мая.
В этом году торжества начнутся 18 мая, в Международный день музеев, и продолжатся до 21 мая общеевропейской акцией «Ночь музеев», к которой присоединились 125 музеев Армении и Арцаха.
18 мая вход в музеи будет бесплатным для всех посетителей, в часы их работы, а 21 мая с 11:00 до 24:00.
Международный день музеев по решению Международного совета музеев отмечается с 1977 года. Цель – объединить музеи вокруг глобальных вызовов, стоящих перед обществом и человечеством, одновременно повысить осведомленность общественности о важнейшей роли и возможностях музеев, направленных на противостояние и решение этих вызовов.
Девиз Международного дня музеев 2022 – «Сила музеев», который предлагает раскрыть потенциал музеев в контексте трех ключевых тенденций: устойчивого развития, доступа к инновационным технологиям, непрерывного образования как ключевых факторов развития сообщества и формирования гражданского общества.