Երգահան Արամ Սաթյանն այսօր կատարվող երգերի ցածր մակարդակի պատճառներից մեկը համարում է Հայաստանի Կոմպոզիտորների միության անգործությունը, իսկ վերջինս պարտավոր է քննարկել յուրաքանչյուր նոր երգ: Երգահանը նման կարծիք հայտնեց այսօր լրագրողների հետ կայացած հանդիպմանը, որին ներկա էր Հայաստանի սիմֆոնիկ նվագախմբի դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը:
Էդուարդ Թոփչյանը ցավով նշեց, որ կատարվող երգերի պրոֆեսիոնալ որակի հսկողությունը, ինչպես նաեւ պրոֆեսիոնալ քննարկումներն անիմաստ են, քանի որ այսօրվա կատարողների մեծամասնության ռեպերտուարում բացակայում են որակյալ ստեղծագործությունները:
Արամ Սաթյանի խոսքով, դատելով այն բանից, թե ինչպիսի երգեր են այսօր հնչում ռադիո- եւ հեռուստատեսությամբ, «այսօր մեզ պետք չէ լուրջ արվեստ, քանի որ ժամանակակից կատարողներն ու նրանց կատարումների գնահատողներն արդեն սովորել են ամեն ինչ չափել փոփ երաժշտությամբ»:
Էդուարդ Թոփչյանը համոզված է, որ իմաստ չունի փնտրել մեղավորներին, քանի որ Հայաստանի բնակչության մեծամասնությունը, ունենալով լայն ընտրանի, լսում է հենց անորակ երաժշտություն: Այսօր դասական եւ ջազ երաժշտության սիրահարները ազատորեն կարող են լսել համաշխարհային երգահանների աշխատանքների կատարումը հեռուստատեսությամբ եւ ռադիոյով, կամ էլ ձեռք բերել նույն կատարումները ցանկացած երաժշտական տաղավարում: Բայց բոլոր տեղական երգիչները կատարում են անորակ երգեր, պարզ պատճառով. հասարակությունը ցանկանում է լսել նրանց»,- ասել է Էդուարդ Թոփչյանը:

Композитор Арам Сатян считает одной из причин низкого уровня исполняемых сегодня песен практическое бездействие Союза композиторов Армении, которое обязано обсуждать каждую новую песню. Подобное мнение композитор выразил сегодня на встрече с журналистами, на которой присутствовал и дирижер симфонического оркестра Армении Эдуард Топчян.
Эдуард Топчан с сожалением отметил, что контролирование профессионального качества исполняемых песен, а также профессиональные обсуждения бессмысленны, так как в репертуаре большинства сегодняшних исполнителей изначально отсутствуют качественные композиции.
По словам Арама Сатяна, судя по тому, какие песни сегодня звучат по радио и телевидению, “сегодня серьезное искусство нам не нужно, так как современные исполнители и ценители их исполнений уже привыкли все измерять попсой”.
Эдуард Топчян уверен, что нет смысла искать виновных, так как доминирующее большинство населения Армении слушает именно некачественную музыку, имея большой выбор. Сегодня любители классической или джазовой музыки свободно могут слушать исполнение работ мировых композиторов по телевидению и по радио, или же приобрести те же самые исполнения в любом музыкальном киоске. Но все местные певцы исполняют некачественные песни, по простой причине – общество хочет их слушать”, – сказал Эдуард Топчян.