6 Ապրիլ 2009 - 17:49 AMT
Երեւանում տեղի է ունեցել Սպորտային պարերի 12-րդ հանրապետական առաջնությունը: Այս տարի մեծերի տարիքային խմբում լատինամերիկյան պարերի ոճում հաղթողներ դարձան Միխաիլ Մոլչանովն ու Լիլիթ Բաղդասարյանը: Երկրորդ եւ երրորդ տեղերը գրավեցին Ալբերտ Հակոբյան-Քսենիա Յուզովա, Դավիթ Սարգսյան-Դիանա Տվերդոխլեբովա զույգերը:
Եվրոպական պարերի ոճում մեծահասակների տարիքային խմբում հաղթողներ դարձան Հրանտ Մելիքյանն ու Մարիաննա Մուսինյանը: Նույն խմբում երկրորդ եւ երրորդ տեղերը զբաղեցրեցին Եսայի Սիմիկյանն ու Օլգա Սարգսյանը, Հովսեփ Արզումանյանն ու Մարգարիտա Թովմասյանը:
Առաջին տեղերը զբաղեցրած մրցանակակիրները հնարավորություն ստացան շարունակել իրենց մրցութային գործունեությունն արդեն միջազգային մրցաշարերում:
Սպորտային պարերի 12-րդ հանրապետական առաջնությանը մասնակցել են 8 պրոֆեսիոնալ պարային զույգեր: Առաջնությունը կազմակերպել էր Հայաստանի սպորտային պարերի ֆեդերացիան, որը հիմնվել է 1996 թվականին, սակայն սպորտային պարերի դպրոցը Հայաստանում գործում է 1970 թվականներից:

В Ереване состоялся двенадцатый по счету Республиканский чемпионат спортивных танцев. В нынешнем году победителями во взрослой категории в стиле латиноамериканских танцев стали Михаил Молчанов и Лилит Багдасарян. Вторые и третьи места в той же категории заняли Альберт Акопян и Ксения Юзова, Давид Саркисян и Диана Твердохлеб.
Победителями во взрослой категории в стиле европейских танцев стали Грант Меликян и Марианна Мусинян. В той же категории вторые и третьи места заняли Есаи Симикян и Ольга Саркисян, Овсеп Арзуманян и Маргарита Товмасян.
Победители республиканского чемпионата, занявшие первые места, получили возможность продолжить свою конкурсную деятельность уже на международных конкурсах.
В 12 республиканском чемпионате спортивных танцев участвовало 8 профессиональных танцевальных пар. Чемпионат был организован Федерацией спортивных танцев Армении, которая была основана в 1996 году, однако школа спортивных танцев в Армении была основана в 1970 годах.