Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ուրուգվայի նախագահ Լուիս Լակաժե Պոուին՝ երկու երկրի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի առթիվ:
Ուղերձում նշվում է, որ 30-ամյա հոբելյանին ընդառաջ վարչապետը կարևորում է Երևանում և Մոնտեվիդեոյում դեսպանությունների բացման երկուստեք որոշումը, ինչը վկայում է բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության և ապագային միտված տեսլականի մասին:
«Այսօր լրանում է Հայաստանի Հանրապետության և Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-րդ տարեդարձը:
Մեր ժողովուրդների միջև բարեկամական հարաբերությունները, անշուշտ, շատ ավելի երկար պատմություն ունեն, իսկ այս 30 տարվա ընթացքում դրանք տեղափոխվել են նաև միջպետական հարթություն և շարունակել զարգանալ փոխըմբռնման, ընդհանուր արժեքների և փոխադարձ վստահության մթնոլորտում:
Մենք երբեք չենք մոռանա, որ Ուրուգվայը 1965 թվականին Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչած առաջին երկիրն է, որով վերահաստատել է մարդու հիմնարար իրավունքների և համամարդկային արժեքների՝ իր ջատագովի համբավը: Ներկայում մեր երկրների կապերը սերտացնող կարևոր գործոն է ցեղասպանությունից հետո Ուրուգվայում ձևավորված հայ համայնքը։
Շնորհավորում եմ բոլորիս Հայաստանի և Ուրուգվայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյա հոբելյանի առթիվ։ Վերահաստատում եմ իմ պատրաստակամությունը՝ ամրապնդելու բարեկամ Ուրուգվայի հետ փոխգործակցությունը երկկողմ և բազմակողմ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում»,-ասվում է ուղերձում։

27 Май 2022 - 10:33 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян направил поздравительное послание президенту Уругвая Луису Лакалье Поу по случаю 30-летия установления дипломатических отношений между двумя странами.
В послании Пашинян напомнил о намерении стран открыть посольства,
«Сегодня исполняется 30 лет со дня установления дипломатических отношений между Республикой Армения и Восточной Республикой Уругвай.
Дружественные отношения между нашими народами, безусловно, имеют гораздо более давнюю историю, и за эти 30 лет они также перешли на межгосударственный уровень и продолжают развиваться в атмосфере взаимопонимания, общих ценностей и взаимного доверия», – отметил Пашинян.
По его словам, в Армении никогда не забудут, что Уругвай был первой страной, которая официально признала Геноцид армян в 1965 году, подтвердив свою репутацию защитника основных прав человека и общечеловеческих ценностей.
«В настоящее время армянская община, образовавшаяся в Уругвае после геноцида, является важным фактором, укрепляющим связи между нашими странами.
Накануне 30-летия напомню решение обеих сторон открыть посольства в Ереване и Монтевидео, что свидетельствует о видении перспектив политического диалога на высоком уровне», – говорится в послании Пашиняна.