ՀՀ փոխվարչապետ, ՀՀ և Ադրբեջանի միջև պետսահմանի սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Մհեր Գրիգորյանը կառուցողական է գնահատել սահմանազատման հանձնաժողովի առաջին հանդիպումը, որը տեղի է ունեցել մայիսի 24-ին ՀՀ-Ադրբեջան սահմանին։
«Մայիսի 24-ին առաջին հանդիպումն ենք անցկացրել սահմանին։ Այդ հանդիպմանը քննարկել ենք հետագա համատեղ աշխատանքի բացառապես կազմակերպչական հարցեր և այդ առումով հանդիպումը միանգամայն կառուցողական եմ համարում։ Հաջորդ հանդիպման ամսաթվի վերաբերյալ պայմանավորվածություն դեռ չկա, բայց կա հաստատում, որ այն կայանալու է Մոսկվայում»,- ասել է նա, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Գրիգորյանը հաստատել է, որ հաջորդ շաբաթ Մոսկվայում անցկացվելու է տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակման եռակողմ աշխատանքային խմբի նիստը ՀՀ, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետերի համանախագահությամբ։
«Այս հանդիպման կոնկրետ ժամկետն այժմ համաձայնեցման փուլում է, հանդիպման օրակարգում ներառված են Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետում և 2021-ի հունվարի 11-ի հայտարարությունում նշված պայմանավորվածությունների կատարման հետ կապված հարցեր։ Այս օրակարգը սահմանազատման հետ կապ չունի»,- հավելել է նա։
Մայիսի 24-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջպետական սահմանին տեղի է ունեցել ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևի առաջին հանդիպումը` Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովների համատեղ աշխատանքի ձևաչափով։

27 Май 2022 - 14:59 AMT
Первая встреча национальных комиссий Армении и Азербайджана по вопросу делимитации и безопасности границ, которая состоялась 24 мая на границе двух стран, прошла в конструктивном ключе. Об этом 27 мая заявил председатель армянской комиссии, вице-премьер-министр республики Мгер Григорян.
«Действительно, 24 мая мы провели первую встречу на границе. На этой встрече мы обсуждали исключительно организационные вопросы дальнейшей совместной работы, и в этом плане встречу считаю вполне конструктивной. По дате следующей встречи комиссий по делимитации и вопросам безопасности границ пока договоренностей нет, но есть подтверждения, что встреча состоится в Москве», – отметил он, пишет ТАСС.
Григорян подтвердил, что на следующей неделе в Москве состоится заседание трехсторонней рабочей группы по вопросам разблокирования транспортных и экономических связей в регионе под совместным председательством вице-премьеров Армении, России и Азербайджана.
«Конкретная дата этой встречи сейчас в процессе согласования, а повестка встречи включает вопросы, касающиеся реализации договоренностей, зафиксированных в пункте 9 трехстороннего заявления лидеров Армении, России и Азербайджана от 9 (10) ноября 2020 года и заявления от 11 января 2021 года. Данная повестка не имеет отношения к делимитации», – добавил он.
23 мая премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев подписали указы о создании комиссий по делимитации и безопасности границ.