7 Ապրիլ 2009 - 14:30 AMT
2009թ. Առողջության միջազգային օրվա կարգախոսն է` «Փրկենք կյանքերը. ապահովենք հիվանդանոցների անվտանգությունը արտակարգ իրավիճակների ժամանակ»: Հենց այդ նպատակով Առողջապահության միջազգային կազմակերպությունը (ԱՄԿ) այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսին պետություններին, հաստատություններին, հասարակական առողջապահության ոլորտում աշխատող մարդկանց եւ հիվանդանոցների ղեկավարներին առաջարկեց վեց հիմնական քայլ արտակարգ իրավիճակներում բժշկական հաստատությունների անվտանգության ապահովման համար:
ԱՄԿ առաջարկում է գնահատել տվյալ բժշկական հաստատության անվտանգությունը, արտակարգ իրավիճակներում հսկել աշխատողներին, ծրագրել արագ արձագանքման աշխատանքները, նախագծել եւ կառուցել հիվանդանոցների որակյալ շենքեր, մշակել ազգային քաղաքականություն:
«Այսօր, երբ աշխարհը գտնվում է կլիմայական փոփոխությունների սպառնալիքի ներքո, եւ հաճախ են պատահում զինված ընդհարումներ, մենք պետք է ստեղծենք բոլոր պայմանները բժշկական աշխատողների պաշտպանության համար, որպեսզի նրանք ցանկացած պահին կարողանան օգնել բժշկական օգնության կարիք ունեցող մարդկանց»,- իր ուղերձում նշել է Առողջապահության միջազգային կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Մարգրետ Չանը:

7 Апрель 2009 - 14:30 AMT
Девиз Всемирного дня здоровья 2009 года – “Спасем жизни: Обеспечим безопасность больниц во время чрезвычайных ситуаций”. Именно с этой целью Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) на прошедшей сегодня в Ереване пресс-конференции предложила государствам, учреждениям, работающим в сфере общественного здравоохранения и руководителям больниц шесть основных шагов для обеспечения безопасности медучреждений во время чрезвычайных ситуаций.
ВОЗ предлагает оценивать безопасность данного медучреждения, охранять медработников во время чрезвычайных ситуаций, запланировать работы по быстрому реагированию во время чрезвычайных ситуаций, проектировать и строить качественные здания для больниц, выработать национальную политику.
“Сегодня, когда мир находится под угрозой климатических изменений и часто случаются вооруженные столкновения, мы должны создать все условия для защиты медработников, чтобы они в любой момент смогли помочь нуждающимся в медицинской помощи”,- отметила главный директор Всемирной организации здравоохранения Маргрет Чан в своем послании.