7 Ապրիլ 2009 - 16:07 AMT
Այսօր մեկնարկել է «Ես հաղթահարում եմ ճգնաժամը» թեմայով ռեֆերատների մրցույթը, որի կազմակերպիչը «Մեդիամաքս» գործակալությունն է Հայաստանի կառավարության եւ Կենտրոնական բանկի հետ համատեղ: «Մենք բոլորս գիտենք, որ աշխարհում հիմա տիրում է ֆինանսա-տնտեսական ճգնաժամը, որն իր ազդեցությունն է թողնում բոլոր երկրների վրա, այդ կապակցությամբ մենք որոշել ենք ուսանողների համար այդպիսի մրցույթ հայտարարել»,- երեքշաբթի օրը լրագրողներին է հայտնել «Մեդիամաքս» տեղեկատվական գործակալության տնօրեն Արա Թադեւոսյանը:
Մրցույթին կարող են մասնակցել Հայաստանի բոլոր պետական բուհերի տնտեսական ֆակուլտետների ուսանողները, որոնք կներկայացնեն հայերեն լեզվով ռեֆերատ: Մասնակցության համար հայտերն ընդունվում են ապրիլի 7-20 ներառյալ, ապրիլի 21-28 ռեֆերատների ստուգումն է, իսկ ապրիլի 29-ին` մրցույթի արդյունքների ամփոփումը: Մրցույթի մասնակիցները, որոնք կզբաղեցնեն 1-3-րդ տեղերը, կստանան, համապատասխանաբար, 150 000, 100 000 եւ 75 000 դրամի չափով գումարային պարգեւ, իսկ 10 լավագույն աշխատանքները կհրապարակվեն Banks.am կայքում: Իսկ եթե մասնավոր ձեռնարկատիրության ներկայացուցիչների մեջ կգտնվեն մարդիկ, որոնք կցանկանան խրախուսել նախաձեռնող ուսանողներին, մրցույթի կազմակերպիչները կողջունեն դա:
Մրցույթը ենթաբաժանված է 4 թեմաների` «Ի՞նչ պետք է անի Կենտրոնական բանկը` դրամա-վարկային քաղաքականությունը ճգնաժամի մարտահրավերներին համապատասխանեցնելու համար», «Ի՞նչ պետք է անի կառավարությունը ճգնաժամի պայմաններում տնտեսության զարգացումն ապահովելու համար», «Ի՞նչ պետք է անի մասնավոր ձեռնարկատիրությունը ճգնաժամի պայմաններում իր ունեցածը ոչ միայն պահպանելու, այլեւ զարգացնելու համար» եւ «Ի՞նչ պետք է անեն անհրաժեշտ լիկվիդայնությամբ օժտված բանկերը` տնտեսության զարգացմանը իրապես նպաստելու եւ ոչ ստանդարտ լուծումներ կիրառելու առումով»: Դրա հետ մեկտեղ ռեֆերատում կարող են ներկայացվել մի քանի ենթաթեմաներ:
Արա Թադեւոսյանը նշել է, որ այդ մրցույթը հանդիսանում է պետական կառույցների եւ մասնավոր սեկտորի փոխհարաբերությունների կարգավորման գծով կառավարության վեկտորի շարունակությունը, ինչը բուհերի ուսանողներին հնարավորություն կտա կիսվել իրենց գաղափարներով եւ դրսեւորել իրենց անձը: Այդ կապակցությամբ Թադեւոսյանը ասել է, որ ցանկացած հանճարեղ գաղափարներ, մտքեր պետք է կիրառվեն գործնականում: «Եթե գաղափարը չգտնի իր կիրառությունը, այն կմեռնի»,- ասել է նա:
ԿԲ դրամա-վարկային քաղաքականության վարչության պետ Արթուր Ստեփանյանն իր հերթին ավելացրել է, որ ԿԲ-ում արդեն գեղեցիկ ավանդույթ է ձեւավորվել ուսանողների հետ շփման հարցում. տարին երկու անգամ որոշակի թեմաներով աշխատանքների շրջանակներում կրթաթոշակների նշանակում եւ ԿԲ կրթական կենտրոնում համապատասխան նախապատրաստական դասընթացների կազմակերպում` մասնագիտական գործունեության ուղղության հետագա որոշման համար: «Դա ուսանողների համար եւս մեկ հնարավորություն է` կիսվելու այն մտքերով, գաղափարներով, մասնագիտական գիտելիքներով, որոնք նրանք ստացել են»,- ավելացրել է նա:
Իսկ ՀՀ կառավարության ապարատի ղեկավար Դավիթ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանի կառավարությունը ողջունել է այդ նախաձեռնությունը, քանի որ դա լավ առիթ է` կարգավորելու հասարակայնության հետ փոխհարաբերությունները: «Ցանկացած երկրի, ցանկացած կառավարության համար առաջին հերթին կարեւոր է հասարակայնության հետ կապը»,- ասել է նա եւ հույս հայտնել, որ հայտերի թիվն այնքան շատ կլինի, որ հանձնաժողովը ստիպված լինի աշխատաել անգամ գիշերը, որպեսզի ընտրի լավագույն աշխատանքները:

Сегодня стартовал конкурс рефератов на тему «Я преодолеваю кризис», организаторами которого являются агентство «Медиамакс» совместно с правительством и Центробанком Армении. «Все мы знаем, что в мире сейчас царит финансово-экономический кризис, который оказывает свое воздействие на все страны, в связи с этим мы решили объявить о таком конкурсе для студентов», – сообщил журналистам во вторник директор информационное агентство «Медиамакс» Ара Тадевосян.
В конкурсе могут принять участие студенты экономических факультетов всех государственных ВУЗов Армении, которые представят реферат на армянском языке. Заявки на участие принимаются с 7-20 апреля включительно, 21-28 апреля – оценка рефератов, а 29 апреля – подведение итогов конкурса. Участники конкурса, занявшие 1-3 места, получат денежное вознаграждение в размере 150 000, 100 000 и 75 000 драмов, соответственное, а лучшие 10 работ будут опубликованы на сайте Banks.am. В связи с Если же среди представителей частного предпринимательства будут желающие поощрить инициативных студентов, организаторы конкурса будут это приветствовать.
Конкурс подразделен на 4 подтемы: «Что должен делать Центробанк для соответствия денежно-кредитной политики вызовам кризиса?», «Что должно делать правительство для обеспечения развития экономики в условиях?», «Что должен делать частный бизнес в условиях кризиса не только для сохранения имеющегося, но и для его развития?» и «Что должны делать наделенные ликвидностью банки для развития экономики и в плане применения нестандартных решений?». При этом в реферате могут быть представлены несколько подтем.
Ара Тадевосян отметил, что этот конкурс является продолжением вектора правительства по налаживанию взаимоотношений между госструктурами и частным сектором, что даст возможность студентам ВУЗов поделиться своими идеями и проявить себя. В связи с этим Тадевосян сказал, что любые гениальные идеи, мысли должны быть применимы на практике. «Если идея не найдет своего применения – она умрет», – сказал он.
В свою очередь начальник управления денежно-кредитной политики ЦБ Артур Степанян добавил, что у ЦБ уже сложилась красивая традиция в плане общения со студентами: назначение стипендий два раза в год в рамках работ по определенным тематикам и организация в образовательном центре ЦБ соответствующих переподготовителных курсов для дальнейшего определения направления профдеятельности. «Это еще одна возможность для студентов поделиться теми мыслями, идеями профессиональными знаниями, которые они получили», – добавил он.
Руководитель же аппарата правительства РА Давид Саркисян отметил, что правительство Армении приветствовало эту инициативу, поскольку это хороший повод налаживания взаимоотношений с общественностью. «Для любой страны, любого правительства в первую очередь важна связь с общественностью», – сказал он и выразил надежду, что количество заявок будет настолько велико, что комиссии придется работать даже ночью, чтобы отобрать лучшие работы.