ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպմանը հաջորդած համատեղ ասուլիսում ասել է, որ քննարկման առանցքում եղել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման հնարավոր փաստաթուղթը, ինչպես նաև ԼՂ հակամարտության կարգավորմանն առնչվող հարցերը։
«Ես վերահաստատել եմ, որ ՀՀ կառավարությունը պատրաստ է ջանքեր գործադրել տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հասնելու ուղղությամբ։ Այս համատեքստում առանցքային է ԼՂ հակամարտության հասցեագրումը, որը կներառի Արցախի ժողովրդի անվտանգության և բոլոր իրավունքների ապահովման, ԼՂ կարգավիճակի վերջնական որոշման առանցքային կետերը»,– ասել է Միրզոյանը, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
Նրա խոսքով` ԼՂ հակամարտության կարգավորման սկզբունքները մշակվել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից, և ՀՀ–ն շահագրգռված է միջազգային հանրության կողմից միջնորդական մանդատով օժտված այս ձևաչափի գործունեությամբ։ Միրզոյանը հիշեցրել է, որ երկու երկրների ղեկավարներն իրենց հայտարարությամբ հաստատել են Մինսկի խմբի ինստիտուտի ներուժի և փորձի օգտագործման կարևորությունը։
Նախարարը նշել է, որ ՌԴ–ն առանցքային դերակատարում է ունեցել պատերազմը կասեցնելու հարցում, իսկ ռուս խաղաղապահների տեղակայումը պայմաններ է ստեղծում բնականոն կյանքի վերականգնման համար։
Միրզոյանի խոսքով` ՀՀ-ն շարունակում է հավատալ, որ ռուսական խաղաղապահ առաքելությունն ի վիճակի է վերականգնել 2020-ի նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ հաստատված ստատուս քվոն` 2021-ի մարտի 23-ի դրությամբ առկա իրավիճակը, որը խախտվել էր Ադրբեջանի զինված ուժերի` Լեռնային Ղարաբաղի Փառուխ գյուղ ներխուժմամբ։
Սերգեյ Լավրովը Երևան է ժամանել հունիսի 8-ին։ Նրա այցը պաշտոնական է։ Հունիսի 9-ին Լավրովը հանդիպումներ կունենա ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի հետ։ Հունիսի 10-ին Լավրովը կմասնակցի ՀԱՊԿ ԱԳ նախարարների Խորհրդի նիստին։
Լավրովը Երևան է ժամանել Անկարայից՝ Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուի հետ բանակցություններից հետո։

Министр иностранных дел России Сергей Лавров, находящийся в Армении с рабочим визитом, прибыл в МИД Армении. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
Состоялась приватная беседа министра иностранных дел РА Арарата Мирзояна и министра иностранных дел РФ Сергея Лаврова, после которой была встреча с участием делегаций. Мирзоян охарактеризовал двустороннюю встречу с Лавровым как конструктивную и искреннюю. В ходе совместной с Лавровым пресс-конференции Мирзоян констатировал, что для него нынешняя встреча с российским коллегой уже третья по счету.
«Сегодня у нас состоялась конструктивная и искренняя встреча по вопросам двустороннего сотрудничества, партнерства на международных платформах, по проблемам региональной и международной безопасности», – сказал глава МИД Армении, пишет Sputnik Армения.
По его словам, стороны обсудили возможный договор об урегулировании отношений между Арменией и Азербайджаном, а также процесс урегулирования карабахского конфликта.
Как отметил министр, в этом году есть две юбилейные даты, касающиеся Еревана и Москвы – 30-летие установления дипломатических отношений между двумя государствами, а также 25-летие с момента подписания Договора о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи между Республикой Армения и Российской Федерацией. Мирзоян выразил уверенность, что стороны продолжат развивать отношения, основанные на доверии и понимании.
Он также коснулся итогов состоявшихся переговоров премьер-министра Армении Никола Пашиняна с российским президентом Владимиром Путиным в Москве, отметив, что лидеры двух стран «утвердили важные направления развития наших отношений».
По словам главы МИД Армении, в ходе беседы с российским коллегой была подчеркнута интенсивность межгосударственного диалога на всех уровнях.
Стороны также рассмотрели вопросы взаимодействия в рамках ОДКБ, ЕАЭС, СНГ и на других международных площадках.