Զինված ուժերի ԳՇ պետը պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալը կլինի։ Գործադիրը հավանություն է տվել «Պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքում և հարակից օրենքներում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու նախագծին։
Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը, ներկայացնելով նախագիծը, ասել է, որ ԶՈւ Գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնը զբաղեցնողը նախարարին փոխարինող չի լինելու։
Համապատասխան կարգավորումներ են կատարվելու պետական կառավարման համակարգը կանոնակարգող օրենքներում։
Նախատեսվում է նոր խմբագրությամբ շարադրել պաշտպանության ոլորտում կառավարության լիազորությունները, հստակեցնել վարչապետի, պաշտպանության նախարարության և ԶՈւ գլխավոր շտաբի, ՊՆ ղեկավարի լիազորությունների շրջանակը։
Զորահավաքային նախապատրաստության և ոլորտի մի շարք այլ իրավասություններ տրվելու են կառավարությանը։
ՊՆ ղեկավարն ասել է նաև, որ ԶՈւ–ն պետք է զբաղվի միայն մարտական պատրաստականությամբ, պաշտպանի ՀՀ սահմանները, իսկ գնումներն ու ապահովումն ամբողջությամբ իրականացնելու է պաշտպանության նախարարությունը։
Նախագիծը համարվել է անհետաձգելի և ուղարկվե Ազգային ժողով։
ՀՀ ԶՈւ-ն ԳՇ պետ չունի 2022–ի փետրվարի 24-ից, երբ Արտակ Դավթյանն արդեն երկրորդ անգամ ազատվեց այդ պաշտոնից։ Դավթյանն այդ պաշտոնին նշանակվել էր 2021-ի մարտի 22-ին՝ փոխարինելով Օնիկ Գասպարյանին։

9 Июнь 2022 - 11:28 AMT
Начальник Генерального штаба Вооруженных сил Армении станет первым заместителем министра обороны, а Генштаб больше не будет заниматься закупками. Правительство Армении одобрило соответствующую законодательную инициативу, сочло ее актуальной и направило законопроект в Национальное собрание.
Министр обороны Сурен Папикян, представляя законопроект, заявил, что вооруженные силы должны заниматься только возложенным на них делом – защищать границы Республики Армения, заниматься боевой подготовкой, то есть «всем тем, что повышает боеспособность армии».
«Другие задачи должны выполнять другие управления Министерства обороны, в основном гражданские. Все возможные направления, которые можно будет делегировать, должны быть делегированы, в результате чего у наших партнеров в Вооруженных силах будет больше времени заниматься своей миссией», – сказал Папикян.
В настоящее время должность начальника Генштаба остается вакантной, полномочия главы Генштаба временно исполняет первый заместитель главы Генштаба Камо Кочунц.