Հունիսի 16-ին Երևանի կոնյակի գործարանը, միանալով Պեռնո Ռիկար միջազգային խմբի աշխարհասփյուռ այլ ընկերություններին, 10-րդ անգամ նշել է Համընդհանուր պատասխանատվության օրը (Responsib’ALL Day) և նախաձեռնել համայնքի բարելավմանն ուղղված հերթական ծրագիրը:
Լինելով Պեռնո Ռիկար միջազգային խմբի անդամ` Երևանի կոնյակի գործարանն իր «Կայունություն և պատասխանատվություն» ռազմավարության շրջանակում շարունակաբար իրագործում է Good Times from a Good Place հայեցակարգը, որը հիմնված է չորս կարևոր ուղղությունների վրա՝ բնության հանդեպ հոգատար վերաբերմունք, մարդկանց արժևորում, թափոնների և օժանդակ հումքի կայուն կառավարում (Շրջանաձև տնտեսության խթանում), պատասխանատու հյուրընկալություն։ Այս ռազմավարության կարևորագույն մասն է կազմում նաև Համընդհանուր պատասխանատվության օրը (Responsib’ALL Day)։ Խմբի կողմից մեկնարկած «Պատասխանատվության օր» միջոցառումների շարքը ջանում է միավորել խմբի բոլոր անդամներին մեկ գաղափարի շուրջ, այն է՝ համայնքերի և շրջակա միջավայրի պահպանման, բարելավման և կայուն զարգացման իրազեկության բարձրացումը։
Համընդհանուր պատասխանատվության օրն (Responsib’ALL Day) իրականացվում է 2011 թվականից՝ ի նշան բնության հանդեպ տածած երախտագիտության։ Այն Պեռնո Ռիկար խմբի համար հատուկ օր է, որը միավորում է ընկերության 18,500 աշխատակիցներին ամբողջ աշխարհում և կենտրոնացնում նրանց ջանքերը բնության պահպանման ու համայնքների բարելավման վրա։
Միջոցառման ընթացքում Երևանի կոնյակի գործարանի ամբողջ անձնակազմը կատարել է ընկերության հարակից տարածքի բարեկարգման աշխատանքներ` խողովակների ներկում, վարդերի տնկում, նստարանների տեղադրում, թռչնաբների տեղադրում և պատրաստում: Նախաձեռնությանն ընդառաջ նորոգվել է նաև հարակից ճանապարհի եզրագծային հատվածը՝ գործարանի հարակից լանջային գոտու բարձրադիր մասի ամբողջ երկայնքով։
Անձնակազմի համար օրը խորհրդանշական էր, քանի որ գործարան էին այցելել համաշխարհային ֆուտբոլի մի շարք լեգենդներ և ֆուտբոլային բարձրաստիճան պաշտոնյաներ` UEFA-ի (Եվրոպական ֆուտբոլային ասոցիացիաների միության) նախագահ Ալեքսանդր Չեֆերինի գլխավորությամբ, ովքեր ոչ միայն հասցրեցին բացահայտել հայկական կոնյակագործության հարուստ ժառանգությունը, այլև մասնակցություն ունեցան միջոցառմանը՝ տնկելով հատուկ ծառ ARARAT թանգարանի հարևանությամբ։
«Հայաստանում Երևանի կոնյակի գործարանի կողմից իրականացվող Համընդհանուր պատասխանատվության օրը (Responsib’All Day) տարիների ընթացքում ունեցել է լայն և բազմաբովանդակ սփռում՝ Երևանի բուսաբանական այգուց մինչև Սևանա լիճ, Էրեբունի արգելոց-թանգարանից մինչև Հայաստանի հեռավոր մարզեր։ Մի փոքր ավելի վաղ՝ այս տարվա ապրիլին մենք նախաձեռնեցինք Երևանի ամենանշանավոր լանջերից մեկի՝ ընկերության հարակից տարածքի կանաչապատման ծրագիրը, կարճ ժամանակահատվածում արդիականացրեցինք լուսավորությունը և այսօր, համալրելով մեր նախաձեռնությունների շարքը, աշխատակիցների ջանքերով իրականացնում ենք բարեկարգում։ Այս ամենը, կարծում եմ, ունի նաև մեծ գաղափարական խորհուրդ՝ կոնյակագործության հոբելյանական այս տարում ընկերության աշխատակիցներից յուրաքանչյուրի ջանքերով մի նոր հմայք հաղորդեցինք դեպի ARARAT տանող ճանապարհին», – նշել է Երևանի կոնյակի գործարանի գործադիր տնօրեն Սերգեյ Խաչատրյանը։

On June 16, Yerevan Brandy Company, along with all the other companies of Pernod Ricard around the world, celebrated Responsib'All Day and executed yet another project of community improvement and beautification.
Being a member of Pernod Ricard international group, Yerevan Brandy Company constantly initiates projects within the Sustainability and Responsibility 2030 roadmap "Good Times from a Good Place", which is based on the four pillars: Nurturing Terroir, Valuing People, Circular Making & Responsible Hosting. Launched in 2011, Responsib'All Day unites all members of the group worldwide around the idea of sustainable and responsible development of communities, as a sign of gratitude towards nature. It's a special day for Pernod Ricard, as it unites 18,500 employees from all over the world to spend a day by learning, sharing and having a positive and meaningful impact in their communities.
Within the initiative of 2022, employees of Yerevan Brandy Company carried out landscape improvement activities nearby the main building of Yerevan Brandy Company, which is one of the iconic symbols of Yerevan. The activities include painting of pipes, rose planting, installation of benches and birdhouses. Prior to the initiative, the road boarder of the nearby hill was fundamentally renovated.
The day was symbolic, as world famous football legends headed by Aleksander Čeferin, the President of UEFA (Union of the European Football Association) visited the company. They had a tour, revealed the rich heritage of the Armenian brandy as well as participated in Responsib’All Day by planting a special tree near ARARAT Museum.
"Yerevan Brandy Company had a variety of projects within the series of Responsib'All Day – from Yerevan Botanical Garden to Lake Sevan, from Erebuni Museum to the activities implemented in the most distant regions of Armenia. Earlier this year, we carried out a tree-planting project around the surrounding area of the company, which is one of the most iconic hillsides of Yerevan. Recently we upgraded the external lighting system and today the entire team of Yerevan Brandy Company is participating in the works of improving and beautification of nearby area. I believe that those activities are getting more symbolic in the year of 135th anniversary of Armenian brandy making and bring some more charm to the road to ARARAT", says Serge Khachatryan, Chief Operating Officer of Yerevan Brandy Company.