25 Հունիս 2022 - 06:35 AMT
Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և Արցախի պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը հունիսի 24-ին տեղի ունեցած հանդիպմանը մտքեր են փոխանակել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ և արդարացի կարգավորման հեռանկարների շուրջ՝ ընդգծելով Հայաստանի և Արցախի ջանքերի փոխներդաշնակեցման կարևորությունը:
Զրուցակիցները քննարկել են 2020թ. ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով Արցախում ստեղծված իրավիճակն ու առաջացած հումանիտար հարցերի հաղթահարման ընթացքը։
Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել միջազգային ատյաններում Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի, այդ թվում՝ բռնի տեղահանված բնակչության իրավունքների բարձրաձայնման և նրանց առջև ծառացած հիմնախնդիրների լուծման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերին: Այս համատեքստում Արարատ Միրզոյանը և Արտակ Բեգլարյանը շեշտել են միջազգային հումանիտար կազմակերպությունների՝­ տեղում անարգել ներգրավվածության անհրաժեշտությունը՝ պատերազմի հումանիտար և սոցիալ-տնտեսական հետևանքների համապարփակ և լիարժեք հասցեագրման նպատակով:
Ավելի վաղ Արցախի պետական նախարարԱրտակ Բեգլարյանը«Դասավանդի՛ր, Հայաստան» կազմակերպության և ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության կողմից կազմակերպված «Ֆորում 405» կրթական համաժողովում ասել է, որպատերազմի հետևանքով ինչպես Արցախի ամբողջ հասարակությունում, այնպես էլկրթական համակարգում ծագել կամ սրվել ենբազմաթիվ հիմնախնդիրներ, որոնք բացասականորեն են անդրադառնում կրթության որակի վրա։

25 Июнь 2022 - 12:02 AMT
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 24 июня встретился с госминистром Арцаха Артаком Бегларяном, сообщает пресс-служба МИД РА.
Собеседники обсудили сложившуюся в Арцахе вследствие азербайджанской агрессии ситуацию и процесс решения гуманитарных вопросов. Они обменялись мнениями о перспективах мирного и справедливого урегулирования нагорно-карабахского конфликта, подчеркнув важность согласования усилий Армении и Арцаха.
В частности, были затронуты предпринимаемые в международных инстанциях усилия по повышению прав жителей Нагорного Карабаха, в том числе вынужденно перемещенного населения, и решению стоящих перед ними проблем.
В этом контексте Арарат Мирзоян и Артак Бегларян подчеркнули необходимость беспрепятственного участия на местах международных гуманитарных организаций для полного устранения гуманитарных, социально-экономических последствий войны.