Ադրբեջանցիների կողմից գերեվարված շիրակցի պահեստազորայինների հարազատները Երևանում ՌԴ դեսպանատան շենքի դիմաց ակցիա են իրականացրել։
Նրանք պահանջել են քայլեր ձեռնարկել իրենց զավակներին վերադարձնելու ուղղությամբ, գրում է «Փաստինֆոն»։
Գերիների հարազատները հայտարարել են, որ, եթե իրենց որդիներին ռուս խաղաղապահների մոտից են տարել, ուրեմն՝ պետք է գան և այդտեղից պահանջեն։
Հունիսի 28-ին գերեվարված շիրակցիների ծնողները ակցիա են իրականացրել Գյումրիում ՌԴ հյուպատոսարանի շենքի մոտ։ 5 ծնող մտել է շենք ու հանդիպել ՌԴ հյուպատոս Ռուսլան Կանդաուրովի հետ։ Վերջինս խոստացել է ծնողների պահանջը փոխանցել Հայաստանում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հունիսի 27-ի առցանց ասուլիսում ասել է, որ Ադրբեջանում պահվող գերիների 90 տոկոսը գերեվարվել է ռուս խաղաղապահների տեղակայումից հետո և նրանց պատասխանատվության գոտում։ Անդրադառնալով կոնկրետ շիրակցի գերիներին՝ Փաշինյանն ասել է, որ նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ Խծաբերդն ու Հին Թաղերը հանձնված չեն եղել, և պետք է լինեին ռուս խաղաղապահների վերահսկողության տակ։_ Նա նաև ասել է, որ Բաքուն փորձում է վարկաբեկել ռուս խաղաղապահներին, ու այդ պատճառով դիտմամբ չի վերադարձնում գերիներին։

29 Июнь 2022 - 13:43 AMT
Родственники взятых в плен армянских резервистов провели акцию протеста у здания посольства РФ в Ереване
Родные армянских резервистов из Ширакской области, взятых в плен в карабахском Хцаберде, 29 июня провели акцию протеста у здания посольства России в Ереване.
Они требуют предпринять шаги для возвращения своих близких, пишет «ФактИнфо».
Родственники заявили, что если их сыновей забрали у российских миротворцев, то и требовать нужно у РФ.
28 июня родители пленных жителей Ширака провели акцию у здания консульства России в Гюмри. 5 родителей вошли в здание и встретились с консулом России Русланом Кандауровым. Последний пообещал передать требование родителей послу России в Армении Сергею Копыркину.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил на онлайн-пресс-конференции 27 июня, что 90 процентов пленных, содержащихся в Азербайджане, попали в плен после ввода российских миротворцев и в зоне их ответственности. Касаясь, в частности, пленников из Ширака, Пашинян заявил, что согласно заявлению от 9 ноября, Хцаберд и Хин Тагер не были сданы и «должны были находиться под контролем российских миротворцев». Он также заявил, что Баку пытается дискредитировать российских миротворцев и поэтому намеренно не возвращает пленных.